Skandynawska podróż Haliny i Henryka Błachnio

4 kwietnia w swarzędzkiej Bibliotece Publicznej zgromadziło się liczne grono przyjaciół i znajomych Haliny i Henryka Błachnio. Pani Halina jest autorką tomików wierszy takich jak „Smakowanie świata”, „W szuwarach dni” czy „Wiry czasu”. W poetycki sposób komentowała także albumy fotograficzne swego męża, wybitnego fotografika: „Dolina Cybiny”, „Kostrzyn i okolice”. Henryk Błachnio jest również autorem takich albumów fotograficznych jak: „Szlakiem wód”, „Pobiedziska i okolice”, Swarzędz i okolice”. Jego fotografie znalazły się także w takich pracach jak: „Hr. August Cieszkowski” Henryka Błachnio, Ewy Jarosławy Buczyńskiej, Włodzimierza Buczyńskiego oraz w pracy zbiorowej „Na skrzydłach myśli”.
Swarzędzkie spotkanie poświęcone było przede wszystkim ostatniej wspólnej podróży Haliny i Henryka Błachnio, którą odbyli po Skandynawii w 2014 roku. Spotkaniu towarzyszyła wystawa fotografii wykonach przez Henryka Błachnio w czasie wyprawy.
Halina Błachnio ze swadą przybliżyła specyfikę Skandynawii, wspominała ciekawe momenty wyprawy, miejsca, które udało się odwiedzić. Dużo uwagi poświęciła pięknej przyrodzie Norwegii i Finlandii, opowiadała o szlakach na których przez wiele kilometrów można nie spotkać człowieka.
Trzeba jednak podkreślić, że spotkanie to było nie tylko wspomnieniem wspólnej podróży małżonków, ale także wspomnieniem i hołdem oddanym artyście Henrykowi Błachnio, który zmarł we wrześniu ubiegłego roku.

Fot. Aldona Młynarczyk

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *