Siódmy Jesienny Kijomarsz

W niedzielę (02.10.2016 r.) fanów nordic walking zaproszono na kolejny, już siódmy, Jesienny Kijomarsz, organizowany przez Radio Merkury, Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji oraz Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu. Celem imprezy jest popularyzacja turystyki pieszej i nordic walking oraz propagowanie zdrowego trybu życia, aktywnego wypoczynku i rekreacji w  ramach turystyki pieszej.

     W namiocie przy Pływalni Wodny Raj nad Jeziorem Swarzędzkim (gdzie był start i meta) należało zarejestrować się, by otrzymać kartę uczestnika, z miejscem na wpisanie, znalezionej na trasie, odpowiedzi na pytanie: W którym roku został wybudowany kościół w Uzarzewie.

     W  tym roku, podobnie jak w poprzednim,  główna część trasy przebiegała w dorzeczu Cybiny. Kijkarze szli przez Gruszczyn do Katarzynek, następnie do Uzarzewa, skręcając za cmentarzem do lasu, dalej do tarasu widokowego nad Cybiną i stąd już niedaleko do pływalni. Na mecie czekał na wszystkich żurek z Kruszewni i losowanie drobnych upominków. Trasa o długości 13,4 km była bardzo dobrze oznakowana.  W marszu wzięło udział ponad 60 osób, oprócz Swarzędzan sporo fanów nordic walking z Poznania i okolic. Grupa swarzędzkich seniorów i tym razem nie zawiodła wędrując znajomą trasą prowadzącą drogami  nieutwardzonymi, ścieżkami leśnymi a nawet przez pole z kukurydzą. Przeszliśmy ją – 14,05 km (tyle pokazało nam Endomondo), w czasie 2.25,21 sek., – średnia prędkość wyniosła 5,8 km/h, więc chyba nieźle. Do zobaczenia za rok, na ósmym kijomarszu.

Danuta Wereszczyńska-Choryńska