Samorządy Metropolii Poznań wspierają Sanepid: blisko 100 pracowników z pomocą

Samorządy Metropolii Poznań wspierają służby sanitarno-epidemiologiczne (sanepid) w obowiązkach związanych z pandemią koronawirusa. Blisko 100 pracowników zostało skierowanych przez jednostki samorządu terytorialnego do kontaktów telefonicznych. Pierwsze połączenia z osobami wskazanymi przez poznański sanepid miały miejsce 9 listopada.

 23 samorządy tworzące Metropolię Poznań wspólnie działają na rzecz profilaktyki i ograniczania skutków pandemii koronawirusa. Jednym z widocznych efektów jest współpraca z sanepidem. Już od początku października Miasto Poznań do rozmów z osobami wskazanymi przez poznańską stację sanitarno-epidemiologiczną kieruje dziennie nawet kilkunastu pracowników i wolontariuszy z miejskiego contact center. W pomoc gminy Szamotuły dla sanepidu szamotulskiego zaangażowanych jest 20 pracowników.

Obecnie do tych działań dołączyły inne samorządy Metropolii i wspólnymi siłami zaangażują około 100 osób. Większość z nich 3 listopada przeszła szkolenie, na którym poznała procedury przekazywania i zbierania informacji od pacjentów, którzy mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa lub mieli kontakt z takimi osobami.

Zatory w przepływie informacji to jeden z zauważalnych problemów związanych z koronawirusem. W ostatnich tygodniach w taki czy inny sposób spotkała się z tym większość z nas – tłumaczy Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Metropolii Poznań – Ludzie skarżą się, że nie dostają informacji o wynikach testów. Inni nie wiedzą jaki jest ich status, czy mogą i czy powinni iść do pracy, bo ktoś z bliskich ma stwierdzony COVID19. To nie jest wina sanepidu, bo obowiązki zwiększyły im się wielokrotnie, a zasoby nieznacznie. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć jak możemy i nie było tu żadnych wątpliwości, że najprostsze działanie będzie najskuteczniejsze. Nasze rozmowy szybko to potwierdziły – podsumowuje Wiśniewski.

9 listopada członkowie grupy po szkoleniu zaczęli dzwonić do osób wskazanych przez poznański sanepid. Najwięcej pracowników do zespołu metropolitalnego skierowały powiat poznański oraz Dopiewo i Luboń, ale do tego zadania swoich przedstawicieli delegowała większość gmin powiatu poznańskiego, swoje zaangażowanie zwiększy też Poznań. W Śremie w telefonicznych kontaktach z mieszkańcami sanepid wsparło starostwo, dlatego samorząd gminny skupia się na pomocy osobom, które już zostały objęte kwarantanną, a także – podobnie jak inne gminy tworzące Metropolię Poznań – samotnym i seniorom. Przede wszystkim na reakcji na bieżące potrzeby polega również współpraca Skoków z sanepidem wągrowieckim, a gminy Oborniki – z obornickim.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ. Samorządy Metropolii Poznań wspierają Sanepid

/fot. Metropolia Poznań/

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *