Rozmowa problemach gminy – spotkania burmistrza z mieszkańcami
Tradycją stały się spotkania burmistrzów Swarzędza z mieszkańcami wsi. Dlatego też z dużą satysfakcją i zadowoleniem należy przyjąć zorganizowanie przez burmistrza M. Szkudlarka spotkań w różnych częściach miasta z mieszkańcami Swarzędza.
6 czerwca w Ośrodku Kultury w Swarzędzu odbyło się pierwsze z cyklu spotkań burmistrza Mariana Szkudlarka z mieszkańcami Swarzędza. W spotkaniu brali również udział wiceburmistrzowie Grzegorz Taterka i Tomasz Zwoliński.
W pierwszej części spotkania burmistrzowie poinformowali zebranych o projektach rozwiązań drogowych mających usprawnić komunikację na terenie gminy. Wymieniono m.in, obwodnicę Swarzędza, modernizację ul. Cieszkowskiego, ul. Tabaki z tunelem pod torami kolejowymi, modernizację wjazdu z ul. Kirkora na trasę 92 oraz węzły drogowe w Kobylnicy i Paczkowie.
Burmistrz G. Taterka mówił o budowie dworców przesiadkowych w Kobylnicy i w Swarzędzu.
Przedstawiono również zmiany w sieci komunikacji miejskiej Swarzędza. Uruchomiona zostanie nowa linia na trasie Garby Małe – Rondo Raczyńskiego – Dworzec w Swarzędzu – pętla na Os. Kościuszkowców – Gruszczyn – węzeł na stacji PKP w Kobylnicy. Punkt przesiadkowy zostanie przeniesiony z Placu Niezłomnych na na węzeł na dworcu PKP.
Burmistrz Tomasz Zwoliński przedstawił zwolnienia z opłat za komunikację miejską osób kontynuujących podróż Kolejami Wielkopolskimi oraz poszerzenie grupy emerytów uprawnionych do bezpłatnych przejazdów.
W dyskusji poruszano wiele problemów nękających mieszkańców, w tym m.in. ruch pojazdów ciężarowych na wiadukcie przy ul. Polnej, który nie jest w ciągu drogi gminnej, a więc możliwości działania gminy są ograniczone. Wiele pytań dotyczyło zagadnień szczegółowych. Dlatego też rozmowa burmistrzów z mieszkańcami była kontynuowana po oficjalnym zakończeniu spotkania.
11 czerwca burmistrzowie spotkali się się z mieszkańcami, przede wszystkim północnej części miasta” w Szkole Podstawowej nr 3. Szeroko mówiono o realizowanych i planowanych rozwiązaniach komunikacyjnych na terenie osiedli spółdzielczych. Mieszkańcy zgłaszali szereg uwag, które często wzajemnie się wykluczały – brak miejsc parkingowych, ale niechęć przeznaczania na parkingi najmniejszego skrawka zieleni. Pewnym rozwiązaniem problemu może być projektowana budowa – mówił o tym prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Paweł Pawłowski – parkingu wielopoziomowego na Os. Kościuszkowców. Czy to rozwiąże problem? Chyba nie do końca, gdyż przeważająca część mieszkańców chciałaby parkować samochód tuż po blokiem. Wiele osób zgłaszało zastrzeżenia do funkcjonowania GOAP-u, a konkretnie do systematyczności wywozu odpadów z terenów osiedli. Pojawiły się głosy wzywające do wyjścia ze Związku Międzygminnego GOAP o organizowania wywozu odpadów przez gminę.. Burmistrz M. Szkudlarek podkreślał, że mimo, że nie jest w pełni zadowolony z funkcjonalno GOAP–u, jest przeciwny jego opuszczeniu w tym momencie, gdyż w związku z podpisanymi umowami musielibyśmy dokonać wpłaty na rzecz GOAP-u w znacznej wysokości i musiałaby zostać podniesiona kwota od osoby za wywóz odpadów do mniej więcej 15 złotych.
Kolejne spotkanie odbędzie się:
► 13.06.2018 r. (środa), godz. 18:00 – Szkoła Podstawowa nr 5 w Swarzędzu, os. Mielżyńskiego 3.
„zwolnienia z opla”
Brzmi jakby ktoś slogan-reklame chciał wstawić. Trollu, „sprzedam opla” ;P
Tak serio to wiadomo… błacha literowka.
Poza tym artykuł zwięzły i na temat. Zdjęcia to bez komentarza, bo nie każdy jest fotogeniczny.
Milego dnia.