Przeterminowane leki wyrzucimy do pojemników – punkty w Swarzędzu

Ruszył pilotażowy program, dzięki któremu przeterminowane leki wyrzucimy nie tylko w PSZOK, ale także do specjalnych pojemników zlokalizowanych w kilku punktach w Swarzędzu. 

Od początku 2022 roku mieszkańcy alarmowali, że nie mogą zwrócić przeterminowanych leków do aptek. Zazwyczaj właśnie w aptekach można było bez problemu zostawić czy to medykamenty, które straciły ważność, czy też nieprzydatne już środki (np. antybiotyki po skończonej kuracji). Zgodnie z zasadami segregowania odpadów takich leków nie możemy wyrzucić wraz ze zmieszanymi odpadami. Zmiana wynikała z faktu, że od stycznia 2022 roku gmina Swarzędz przejęła gospodarowanie śmieciami, a co za tym idzie przeterminowane leki, które zazwyczaj odnosiliśmy do apteki, trzeba było przekazywać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Teraz jednak Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu poinformował, że ruszył pilotażowy program zbiórki przeterminowanych leków na terenie gminy, w ramach którego mieszkańcy będą mogli oddać przeterminowane leki dodatkowo do kilku wyznaczonych miejsc w godzinach ich funkcjonowania. Urząd podkreśla również, że dobrze, by przed wyrzuceniem medykamentów elementy opakowań, które można poddać segregacji wyrzucić do odpowiedniego pojemnika (np. ulotka dotycząca leku do pojemnika na papier). Ponadto do pojemników można wrzucać przeterminowane i niepotrzebne tabletki, kapsułki, czopki, proszki, co ważne, nie trzeba wyjmować tabletek z blistrów. Syropy, maści, żele roztwory, krople, proszki należy zamknąć w szczelnych opakowaniach zabezpieczonych przed wylaniem lub wysypaniem. Nie należy wyrzucać natomiast opatrunków oraz  zużytych igieł, strzykawek, aerozoli, termometrów, glukometrów, pustych blistrów po tabletkach.

Punkty w Swarzędzu, w których wyrzucimy przeterminowane leki do specjalnych pojemników:

  • Urząd Miasta i Gminy – ul. Rynek 1, Swarzędz,
  • Straż Miejska – ul. Dworcowa 24, Swarzędz,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej – ul. Poznańska 25, Swarzędz,
  • Pływalnia „Wodny Raj” – ul. Kosynierów 1, Swarzędz,
  • Biblioteka – os. Czwartaków 1, Swarzędz,
  • Biblioteka – E. Raczyńskiego 19, Swarzędz.

Wszelkie informacje dotyczące gospodarowania odpadami można znaleźć na stronie UMiG dotyczącej działania PSZOK.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Przeterminowane leki wyrzucimy do pojemników
Przeterminowane leki wyrzucimy do pojemników – punkty w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *