Projekt edukacyjny dla opiekunów osób starszych i wolontariuszy

Trwa projekt edukacyjny dla opiekunów osób starszych i wolontariuszy – Działajmy razem! Edukacja wolontariuszy i opiekunów faktycznych osób starszych.

Opiekujący się osobą starszą lub chcący zostać wolontariuszem mogą poszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie wziąć udział w projekcie edukacyjnym. Podczas wykładów, szkoleń i w czasie indywidualnych porad uczestnicy rozwiną kompetencje pod okiem specjalistów od pracy z osobami starszymi. W efekcie pewniej i skuteczniej wykonasz swoje obowiązki.

Wszystkim uczestnikom projektu Działamy razem! Edukacja wolontariuszy i opiekunów faktycznych osób starszych spółdzielnia socjalna Opieka Feniks oferuje darmowe usługi opiekuńcze na czas szkoleń.

Podstawowym założeniem projektu jest podniesienie kompetencji opiekunów faktycznych i wolontariuszy zajmujących się lub chcących zająć się opieką nad seniorami np. bliskimi z rodziny. Uczestnicząc w projekcie, nabędziesz podstawowe umiejętności z zakresu opieki nad osobami starszymi i rozwiniesz je w czasie trwania szkolenia. Projekt odbywa się w okresie 30.07.2020 – 31.12.2020 r. i jest przeznaczony dla osób z gminy Swarzędz.

Projekt edukacyjny dla opiekunów osób starszych i wolontariuszy składa się z pięciu głównych elementów, które mają zaktywizować i rozwinąć wiedzę jego uczestników. Wśród nich znajdują się:

  • Wykłady otwarte poświęcone takim tematom jak: zdrowie i bezpieczeństwo seniorów czy polityka senioralna. W sumie będzie to 16 godzin praktycznej wiedzy przekazanej w przystępny sposób.
  • Szkolenia z zakresu opieki nad osobami starszymi, które nie są w pełni samodzielne. Łącznie będzie ich 40 godzin.
  • Indywidualne poradnictwo skupiające się na temacie funkcjonowania z osobą starszą. Na cały projekt przeznaczonych jest 200 godzin takich porad.
  • Zajęcia praktyczne dla opiekunów oraz wolontariuszy.
  • Poradnictwo indywidualne, spotkania z psychologiem.
  • Zapewnienie osobom starszym z ograniczoną samodzielnością indywidualnie dobranej, najlepszej możliwej opieki (w sumie projekt przewiduje 1200 godzin zrealizowanych usług opiekuńczych).

Kto powinien wziąć udział w projekcie i czego może oczekiwać?

  • Opiekunowie faktyczni, a więc osoby zajmujące się swoimi bliskimi (osobami starszymi oraz niesamodzielnymi), którzy chcą poszerzyć swoje kompetencje w tym zakresie. W szkoleniach może wziąć udział każdy opiekun, niezależnie od wieku.
  • Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy z zakresu polityki senioralnej. Wykłady skupiają się na możliwościach uzyskania pomocy w lokalnych instytucjach. Ta część szkolenia przeznaczona jest dla osób w wieku 60+.
  • Wolontariusze, lub osoby chcące zostać wolontariuszami.

Dlaczego warto wziąć udział w projekcie?

Projekt dla seniorów w gminie Swarzędz jest o tyle istotny, że wedle statystyk na tym terenie mieszka blisko 10 tys. osób powyżej sześćdziesiątego roku życia, a ponad połowa z nich jest niepełnosprawna. Ich aktywizacja wpłynie pozytywnie na całą gminę.

Szkolenia odbywać się będą w Domu Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14). Rekrutacja uczestników trwa od 05.08.2020 r. do 15.10.2020 r.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

projekt edukacyjny osób starszych

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *