Projekt DziałaMY: jak zaangażowali się uczniowie ze szkoły w Swarzędzu?

Projekt “DziałaMY”, realizowany przez Stowarzyszenia CREO i Metropolię Poznań, dobiega końca – jak zaangażowali się uczniowie ze szkoły w Swarzędzu?

Projekt „DziałaMY” realizowany jest w 25 szkołach z Wielkopolski. Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszeń CREO i Metropolia Poznań w terminie 1 lipca 2019 – 30 listopada 2020.

W ramach projektu w szkołach realizowany jest cykl warsztatów poświęcony tematyce społeczno-obywatelskiej:

  • warsztaty przygotowujące do tworzenia własnych projektów społecznych i obywatelskich,
  • warsztaty przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO),
  • warsztaty na temat starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości (które pozwalają uczniom wczuć się w rolę osoby starszej),
  • warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka (które dają możliwość doświadczenia niektórych barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnością stykają się na co dzień).

W ramach projektu młodzież angażuje się również w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności, mających na celu ukazanie znaczenia 'dobra wspólnego’. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 w Swarzędzu zaangażowali się w projekt „DziałaMY” i zaprojektowali na przykład poradnik o tym, jak radzić sobie podczas pandemii.

Projekt DziałaMY szkoły w Swarzędzu

Projekt DziałaMY szkoły w Swarzędzu

Efektem projektu „DziałaMY” jest także organizacja edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Uczniowie zgłaszają projekty a ich autorskie pomysły poddawane są głosowaniu. Zwycięski projekt z każdej szkoły zostaje sfinansowany w kwocie 1000 zł. To, który projekt wygra zależy tylko i wyłącznie od uczniów danej szkoły!

W Szkole Podstawowej w Swarzędzu nastąpiła ciekawa sytuacja: zwyciężyły dwa projekty, ponieważ uczniowie zmieścili się nimi w sumie przeznaczonej na ich realizację 🙂 Zwyciężył projekt “duży” – strefa regeneracji z pufami, oraz projekt “mały” – zakup naklejek edukacyjnych (m.in. z tabliczką mnożenia) na schody!

DziałajMY wspólnie na rzecz rozwoju edukacji obywatelskiej w Metropolii Poznań! 🙂

Więcej informacji o projekcie: https://tiny.pl/t29fp oraz na social mediach Stowarzyszenia CREO: FB: @centrumcreo oraz INSTAGRAM: @stowarzyszenie.creo

Projekt współfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

Patronat: Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak i Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *