Pracowite lato w opiece nad zwierzętami
Ok. 5-letni wilczur z Czerwonaka, ok. 3-tygodniowy kot z Kostrzyna to tylko niektórzy z nowych podopiecznych Schroniska dla zwierząt w Skałowie. Czworonożnych przyjaciół do adopcji jest jednak znacznie więcej: Bobik, Teri, Shila i wielu innych – łącznie ponad 130 psów i kilkanaście kotów. Wraz z liczbą mieszkańców rosną też potrzeby schroniska. Na szczęście nie brakuje miłośników zwierząt, wspierających placówkę i energii pracowników, prowadzących wiele ciekawych inicjatyw (m.in. warsztaty dla dzieci).
Kilka miesięcy temu grupa pracowników Bridgestone Poznań w składzie: Adrianna, Garsztka, Katarzyna Kozłowska, Jolanta Podwojska, Natalia Sobczak, Kamila Szymańska, Przemysław Romul rozpoczęła zbiórkę darów i środków na rzecz Schroniska w Skałowie. Choć zakończy się ona 9 czerwca 2017, już teraz jej efekty przerastają oczekiwania organizatorów.
– Do tej pory na terenie firmy i Family Cafe Centrum Kreatywnego Rozwoju udało nam się zebrać: ok. 50 kg suchej i ok. 20 puszek mokrej karmy, koce, kołdry, mnóstwo akcesoriów dla czworonogów i ok. 250 zł na dodatkowe zakupy dla zwierzaków. A to nie koniec! Akcja trwa, promujemy ją podczas imprez integracyjnych, a wszystkie dary przekażemy schronisku przy okazji rodzinnej wycieczki edukacyjnej – mówi Jolanta Podwojska z Bridgestone Poznań, współorganizatorka akcji.
Akcję napędza miłość do zwierząt i chęć bezinteresownej pomocy. – Każdy z nas – inicjatorów akcji ma w domu czworonożnego przyjaciela i wie, ile potrzebuje on uwagi, a zarazem ile radości może dać człowiekowi. Stąd właśnie narodził się pomysł, by zachęcić innych do działań na rzecz bezdomnych zwierząt – mówi Natalia Sobczak z Bridgestone Poznań, współorganizatorka akcji. – Gdy zaczynaliśmy, wybierając ze znajomymi schronisko, a z firmą punkty zbiórki, wielką niewiadomą był dla nas odzew koleżanek i kolegów. Szybko okazało się jednak, że nie brakuje wśród nich miłośników zwierząt – dodaje Natalia Sobczak.
Zespół poświęcił i poświęca też sporo wolnego czasu, zachęcając do działania osoby spoza firmy. Zaproszenie do akcji przyjęło Family Cafe Centrum Kreatywnego Rozwoju – miejsce odwiedzane często przez rodziny z dziećmi. Właścicielki lokalu – miłośniczki zwierząt chętnie podjęły decyzję o współpracy, a najmłodsi sympatycy czworonogów wraz z opiekunami wypełnili oznakowaną puszkę po brzegi (dostępną w Family Cafe Centrum Kreatywnego Rozwoju jeszcze do 9 czerwca 2017).
Na pomoc edukacja
W Schronisku w Skałowie mieszkają bezdomne zwierzęta z gmin: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las, Swarzędz. Choć to jedna z najnowszych i najbardziej nowoczesnych placówek w Polsce, jej podopieczni potrzebują nieustannej uwagi i troski. Ważnym punktem cotygodniowego harmonogramu są też zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży
– Młodzi uczestnicy warsztatów uczą się m.in. co zrobić, gdy znajdą bezdomne zwierzę, zgubią swojego pupila oraz jak prawidłowo opiekować się nim w domu i poza nim. Sporo opowiadamy też o roli psa w naszym życiu, o tym, że czuje on tak, jak człowiek, ale wyraża to w inny sposób. Zależy nam na tym, by zwiększać świadomość dzieci i młodzieży w zakresie opieki nad zwierzętami. Bardzo często to właśnie najmłodsi uczą rodziców odpowiednich zachowań w stosunku do zwierząt. Mamy nadzieję, że zdobyta wiedza przyda im się też w przyszłości – mówi Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Skałowie. – Zainteresowanie warsztatami jest ogromne. Tylko od początku tego roku wzięło w nich udział ponad 600 dzieci. Ostatnio odwiedziły nas m.in. przedszkolaki ze Swarzędza, w tym zwycięzcy finału zbiórki na rzecz schroniska z terenu gminy Swarzędz. Z kolei w planach jest rodzinna wycieczka pracowników Bridgestone Poznań – dodaje.
Jak podkreśla dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Skałowie, co miesiąc do ośrodka trafia ok. 50 nowych podopiecznych. Latem statystyki utrzymują się na podobnym poziomie. Problem bezdomności zwierząt jest w dalszym ciągu poważny, a okres przedwakacyjny to dobry czas, by o nim wspominać.
– Poziom świadomości Polaków na temat opieki nad zwierzętami jest coraz lepszy, ale droga do tego, by sytuacja stała się dobra, jest wciąż daleka. Rozwiązanie dałaby nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt, wprowadzająca obowiązek chipowania wszystkich psów. Ułatwiłoby to odszukanie ich właścicieli zarówno w sytuacji zagubienia, jak i porzucenia zwierzaka – mówi Paweł Kubiak. – Latem liczba trafiających do nas czworonogów utrzymuje się na stałym poziomie, ale zawsze pojawiają się jakieś potrzeby. Jesteśmy wdzięczni za każdą pomoc, jednak przypominamy też, że nasi podopieczni są w różnej kondycji zdrowotnej i po różnych przejściach, dlatego najbardziej przydaje im się np. specjalistyczna karma ze sklepów zoologicznych – podkreśla dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Skałowie.
Na stronie schroniska można znaleźć informacje o aktualnych potrzebach czworonogów wolontariacie, a także dodatkowych inicjatywach.
Opieka bez urlopu od czworonoga
Dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Skałowie przypomina również, że planując wakacje, warto mieć również na uwadze opiekę nad czworonogiem. – Idealnie, gdy można zapewnić zwierzakowi opiekę w domu, jednak warto rozejrzeć się za miejscem, w którym można wypocząć razem z nim. Liczba takich obiektów jest coraz większa. Rośnie też liczba osób, które decydują się na wynajęcie dla swojego psa miejsca w prowadzonym przez nas hotelu. Najczęstszym powodem są imprezy rodzinne czy właśnie wyjazdy urlopowe – dodaje Paweł Kubiak.
Przemysław Romul, jeden z inicjatorów akcji i pracowników Bridgestone Poznań przyznaje, że mając w domu czworonogi, na wakacje stosuje najprostszą z możliwych metod – jeździ na wczasy tylko wtedy, gdy któryś z członków rodziny może zostać na „dyżurze” i zaopiekować się zwierzakami. – Mam w domu 4 koty – 2 „znajdy” oraz 2 koty po przejściach zdrowotnych, wykupione z likwidowanych hodowli. Moim zdaniem każda forma pokazania jak wiele uczucia mają zwierzęta, jest warta zachodu. Trzeba mówić i zachęcać do odwzajemniania tych uczuć. Trzeba uczyć, że zwierzęta to nie przedmioty, tylko istoty o skomplikowanych charakterach, z własnymi zwyczajami i wielką ilością ufności – podkreśla.
W planach miłośników zwierząt z Bridgestone Poznań są dalsze działania na rzecz Schroniska dla zwierząt w Skałowie oraz innych tego typu placówek i organizacji. Z kolei przed schroniskiem pracowite lato w zakresie: opieki nad podopiecznymi, wakacyjnymi warsztatami dla najmłodszych, ale też budową cmentarza dla zwierząt.
Schronisko dla zwierząt w Skałowie
Schronisko dla zwierząt w Skałowie to nowoczesny ośrodek adopcyjny, który powstał w 2015 roku z inicjatywy podpoznańskich gmin tworzących Związek Międzygminny „Schronisko dla Zwierząt”: Czerwonak, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Mosina, Nekla, Pobiedziska, Puszczykowo, Suchy Las, Swarzędz. Projekt i funkcjonowanie schroniska wzorowane są na najlepszych rozwiązaniach z całego świata, a także autorskich programach, opartych na wiedzy oraz doświadczeniu jego twórców i prowadzących. Jako jedno z nielicznych schronisk w Polsce, poza przygotowywaniem do adopcji psów i kotów, ośrodek prowadzi spotkania i warsztaty przed- i poadopcyjne pomagające podjąć odpowiedzialną decyzję odnośnie opieki nad zwierzętami. Dla osób, które adoptowały podopiecznych, placówka oferuje wsparcie i bezpłatne doradztwo (także po opuszczeniu przez zwierzaki placówki). Aby działać jeszcze skuteczniej, Schronisko Skałowo współpracuje z fundacjami, organizacjami pro-zwierzęcymi, instytucjami, wolontariuszami oraz osobami indywidualnymi, które pomagają w poszukiwaniu dobrych domów dla podopiecznych. Zapewnia także pomoc w opiece nad podopiecznymi w domach tymczasowych. Na terenie ośrodka działa również hotel dla psów. Stowarzyszenie Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie ma status OPP dzięki czemu, można przekazywać mu 1% podatku (KRS 0000490587). Więcej informacji na temat placówki można znaleźć na stronach http://schronisko-skalowo.pl oraz https://pl-pl.facebook.com/schronskalowo/