Powszechny Spis Rolny 2020 – są nagrody, nie tylko dla rolników

Od 1 września do 30 listopada trwa Powszechny Spis Rolny 2020, jedyne badanie pełne rolnictwa, realizowane raz na 10 lat – można zdobyć nagrody.

W tym roku podstawową formą udziału w spisie, który dla rolników jest obowiązkowy, jest samospis przez internet. Swarzędz, jako gmina miejsko-wiejska, wciąż ma dużą liczbę gospodarstw rolnych. Z powodu COVID-19 rachmistrzowie spisowi mogą nie dotrzeć do gospodarstw rolnych.

Powszechny Spis Rolny 2020 i konkursy, w których można zdobyć nagrody

Urząd Statystyczny w Poznaniu w ramach promocji spisu zorganizował szereg konkursów spisowych, w których udział mogą wziąć nie tylko rolnicy:

  • konkurs „Wyścig po piłki”, w którym zestaw piłek dla jednej ze szkół otrzymają gminy o najwyższym wskaźniku samospisu przez internet osiągniętym do 30 września
  • konkurs „Złap spis w gminie”, w których zadaniem jest sfotografowanie specjalnie oznakowanych samochodów (przynajmniej jeden już po gminie jeździ),
  • konkurs z wiedzy o spisie, w każdy poniedziałek na antenie Radia Poznań,
  • konkurs fotograficzny „Moje gospodarstwo w obiektywie” – jedyny konkurs skierowany tylko do rolników.

Wszystkie konkursy na stronie:  https://poznan.stat.gov.pl/edukacja-statystyczna/wydarzenia/konkursy/ oraz na profilu FB Urzędu Statystycznego w Poznaniu: @UrzadStatystycznywPoznaniu. Atrakcyjne nagrody czekają.

Szczegóły dotyczące spisu można znaleźć na stronie https://spisrolny.gov.pl/

Spis rolny przeprowadzany będzie na terytorium RP w terminie od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu na dzień 1 czerwca 2020 r. Spis obejmie zasięgiem równocześnie cały kraj. Spisywane będą gospodarstwa, które 1 czerwca br. prowadziły działalność rolniczą i według stanu na ten dzień.

Metody przeprowadzania spisu

  • samospisu internetowego, poprzez formularz spisowy dostępny na stronie https://spisrolny.gov.pl
  • samospisu przez telefon, dzwoniąc na infolinię spisową (tel. 22 279 99 99)
  • bezpośrednio w najbliższym urzędzie gminy lub urzędzie statystycznym

Rachmistrzowie będą realizowali spis rolny dwoma metodami:

  • wywiad telefoniczny, od 16 września do 30 listopada 2020 r.
  • wywiad bezpośredni, od 1 października do 30 listopada 2020 r.

PSR realizowany jest jako badanie pełne, skierowane do gospodarstw rolnych, osób fizycznych oraz osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Zakres, formę i tryb przeprowadzenia spisu, tryb prac związanych z przygotowaniem i opracowaniem wyników spisu reguluje ustawa o powszechnym spisie rolnym w 2020r. przyjęta przez Prezydenta RP. Udział w spisie jest obowiązkowy. Brak udziału w spisie rolnym może skutkować nałożeniem kary grzywny określonej w ustawie o statystyce publicznej.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic – TUTAJ.

Powszechny Spis Rolny 2020 nagrody

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *