„ostatnia strona” – 20.11.2019

W ostatnich tygodniach wielokrotnie informowaliśmy o katastrofalnej jakości powietrza w wybranych częściach naszego miasta i gminy. Analiza danych z czujników umieszczonych w różnych częściach gminy wyraźnie pokazuje, że są to tereny wokół Rynku, ul. Strzelecka, Dworcowa, stare Zalasewo, rejon ul. Kórnickiej i Średzkiej. Są to więc ulice na których przeważają starsze domki jednorodzinne oraz na Rynku i w jego okolicach budynki komunalne. Kolejna analiza danych pogodowych w czasie występowania najsilniejszego smogu w naszej gminie wyraźnie wskazuje, że jest on wynikiem tzw, niskiej emisji czyli, że powstaje w pobliżu miejsc spalania złej jakości paliw stałych. Nie jest więc prawdą, że nawet jeśli ograniczymy lub zlikwidujemy miejsca w których spalane jest paliwo złej jakości to zanieczyszczone powietrze tak czy tak do nas napłynie. Swarzędzki smog nie jest także rezultatem – poza wybranymi fragmentami miasta, jak rejon u. Polnej i wiaduktu nad torami kolejowymi – nadmiernego ruchu pojazdów samochodowych. Żeby sprawa była jasna, zmniejszenie ruchu pojazdów, większa liczba pojazdów ekologicznych, hybrydowych, mniej pojazdów napędzanych olejem napędowym wpływa na poprawę jakości powietrza.
Najważniejsze jest jednak ograniczenie źródeł niskiej emisji, a więc zanieczyszczeń powstających w naszych domach. I tutaj – trzeba to jasno powiedzieć – gmina powinna zacząć od siebie czyli od maksymalnie szybkiego opracowania i realizowania zamiany źródeł ogrzewania w budynkach komunalnych na bardziej ekologiczne.
Przed bodajże trzema laty na sesji Rady Miejskiej prezentowano filtry kominowe likwidujące przedostawanie się do atmosfery pyłów PM 2,5 i PM 10. Być może nie można ich wszędzie zastosować i być może nie spełnią dobrze swojego zadania. Tego jednak nie sprawdziliśmy. Warto więc w jednej lub dwóch wybranych lokalizacjach zamontować te urządzenia i sprawdzić jak działają. Może będą przydatne w budownictwie jednorodzinnym, tam gdzie nie można z różnych względów zastosować ogrzewania gazowego.
Może wreszcie gmina pokazać jak bardzo jej zależy na jakości powietrza i wprowadzić – wzorem innych miast – w czasie największego smogu darmowe przejazdy komunikacją miejską i zakaz dogrzewania domów jednorodzinnych drewnem spalanym w przydomowych kominkach.

Piotr Choryński

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *