OSP z Kobylnicy – w akcji i na zawodach

W minionym tygodniu kobylniccy strażacy interweniowali dwukrotnie. W czwartek wieczorem kobylniccy strażacy zostali zadysponowani do alarmu pożarowego w Ośrodku Wparcia Rodziny w Kobylnicy. Po przybyciu na miejsce strażacy w przeprowadzonym rozpoznaniu ustalili, iż podczas przygotowania posiłku doszło do przypalenia potrawy co spowodowało załączenie się alarmu pożarowego. Działania ratownicze trwały 30 minut. 4 września strażacy z Kobylnicy i JRG-1 zostali wezwani do usunięcia zwisających konarów połamanych podczas sierpniowych burz na trasie z Wierzonki do Mielna. Działania strażaków trwały dwie godziny.
W sobotę 2 września kobylniccy strażacy zorganizowali na terenie lotniska Aeroklubu Poznańskiego VIII edycję Zawodów z Zakresu Ratownictwa Medycznego. W zawodach uczestniczyło łącznie 19 jednostek OSP i  JRG z terenu Powiatu Poznańskiego. Zastępy ćwiczących strażaków miały do zrealizowania działania medyczne połączone z elementami ewakuacji na pięciu scenkach pozoracyjnych.
W scence nr I strażacy mieli poszkodowanego, który uciekł ze szpitala psychiatrycznego i został odnaleziony po 48 godzinach poszukiwań w stanie wyziębienia organizmu. Zadaniem strażaków było wdrożenie postępowania u poszkodowanych w hipotermii.
W scence drugiej kobieta pod wpływem środków odurzających urodziła dziecko które porzuciła w koszu na śmieci. Zadaniem strażaków było uzyskanie w wywiedzie ratowniczym informacji od kobiety o porodzie i miejscu porzucenia niemowlęcia, odnalezienie niemowlęcia u którego brak funkcji życiowych, przystąpienie do resuscytacji krążeniowo – oddechowej niemowlaka oraz zabezpieczenie łożyska.
W scence III pracownik lotniska podczas uzupełniania płynów w samolocie zatruł się oparami chemicznymi ze źle zabezpieczonych beczek. Strażacy musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia ewakuować osobę poszkodowaną ze strefy niebezpiecznej i przystąpić do działań medycznych.
W scence IV pracownik lotniska podczas naprawy samolotu zachwiał się na podeście warsztatowym i upadając nadział się na wystający pręt z podestu który doprowadził do przebicia ciała pracownika. Zadaniem strażaków było zabezpieczenie wystającego pręta opatrzenie rany ,ucięcie go w odpowiedniej odległości i ewakuowanie i przygotowanie poszkodowanego do transportu medycznego.
W ostatniej scence doszło do porażenia prądem osoby która próbowała dokonać kradzieży linii energetycznej. Strażacy musieli zabezpieczyć miejsce zdarzenia opatrzyć rany oparzeniowe oraz monitorować stan poszkodowanego do czasu przekazania poszkodowanego zespołowi Ratownictwa Medycznego.
W kategorii OSP najwięcej punktów zdobyła jednostka OSP Puszczykowo a w kategorii  JRG jednostka JRG- 4. Fundatorem nagród i upominków oraz współorganizatorem było Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta i Gminy Swarzędz, Komenda Miejska PSP w Poznaniu oraz Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Poznaniu. Wśród zaproszonych gości byli Burmistrz Miasta i Gminy Swarzędz Marian Szkudlarek, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Swarzędzu Barbara Czachura, Zastępca Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Marek Baumgart, Komendant Miejski PSP w Poznaniu młodszy brygadier Jacek Michalak.
Tomasz Tomaszewski
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *