Nowa numeracja peronów: korzystacie ze stacji Poznań Główny? Zmiany!

Jeśli korzystacie ze stacji kolejowej Poznań Główny, to musicie na początku września zachować czujność, gdyż zostanie wprowadzona nowa numeracja peronów. 

Stacja Poznań Główny od dłuższego czasu dla wielu podróżnych z całego kraju kojarzyła się z niejasną numeracją peronów. Perony zlokalizowane pod nowym dworcem, od ul. Dworcowej miały numery od 1 do 3 (w tym peron 1a i 2a). Natomiast perony po drugiej stronie – pomiędzy budynkiem starego dworca PKP, a przystankiem szybkiego tramwaju miały numerację od 4 do 6. Do tego dochodziły perony 4a i 4b, czyli tzw. Dworzec Letni. Osoby często korzystające z najważniejszego poznańskiego węzła kolejowego były do tego przyzwyczajone, jak i do widoku zdezorientowanych podróżnych niezaznajomionych z planem dworca, szukających z przerażeniem w oczach choćby peronu 4a (wyjątkowo daleko choćby od peronu 3).

Teraz ma się to zmienić. PKP PLK zauważa: „Od niedzieli, 4 września, platformy oznaczone będą numerami od 1 do 11, bez odnośników literowych. Podróżni zyskają łatwiejszą informację i bardziej szczegółowe zapowiedzi głosowe. Na zmianę numeracji oraz przygotowanie systemu informatycznego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ok. 4,8 mln zł z budżetu.”

To właśnie 4 września zostanie wprowadzona jesienna korekta rozkładu jazdy pociągów. Zbiegnie się ona właśnie z wprowadzeniem nowej numeracji peronów. Od końca czerwca na stacji sukcesywnie montowane są nowe oznaczenia z docelową numeracją. Ustawionych zostanie ponad 300 tablic m.in. z numerami peronów, drogami dojść i planami stacji. Nowe oznakowanie zostanie odsłonięte w nocy z 3 na 4 września.

Nowa numeracja peronów na stacji Poznań Główny od 4 września 2022 r. prezentuje się następująco:

 • Peron nr 1 – nowo wybudowany peron (od strony centrum Poznania)
 • Peron nr 2 – obecny peron nr 3
 • Peron nr 3 – obecny peron nr 2
 • Peron nr 4 – obecny peron nr 2a
 • Peron nr 5 – obecny peron nr 1
 • Peron nr 6 – obecny peron nr 1a
 • Peron nr 7 – obecny peron nr 4a
 • Peron nr 8 – obecny peron nr 4
 • Peron nr 9 – obecny peron nr 4b
 • Peron nr 10 – obecny peron nr 5
 • Peron nr 11 – obecny peron nr 6 (od strony Dworca Zachodniego i MTP)

Podróżni zyskają nowy peron i lepszą komunikację

Zmiana numeracji związana jest z budową dodatkowego peronu i rozbudową przejścia podziemnego na stacji Poznań Główny.

Nowy peron, usytuowany przy budynku galerii handlowej, poprawi przepustowość stacji – umożliwi zwiększenie liczby połączeń z i do Poznania. Ponad 400 m, zadaszony obiekt, będzie mieć ławki i jasne oświetlenie. Dla dobrej orientacji przewidziano m.in. elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach pociągów. Podróżni skorzystają z dodatkowego peronu w IV kw. br.

Dogodne dojście do nowej platformy zapewni rozbudowane o ponad 200 m przejście podziemne z wyjściem na ul. Składową. Tunel – prowadzący pod całą stacją – ułatwi dostęp do wszystkich peronów i pozwoli na dogodne dojście między wschodnimi a zachodnimi dzielnicami Poznania. Przygotowano ruchome schody do budynku dworca. Z myślą o osobach mających trudności z poruszaniem się będzie pięć wind, m.in. z rozbudowanej części tunelu na peron, z peronu do budynku dworca i przy Moście Dworcowym.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują zadanie „Dobudowa peronu na stacji Poznań Główny wraz z przebudową przejścia podziemnego” za ok. 111,6 mln zł ze środków budżetowych, z czego ok. 4,8 mln zł przeznaczono na zmianę numeracji peronów na stacji.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Nowa numeracja peronów
Nowa numeracja peronów: korzystacie ze stacji Poznań Główny? Zmiany! – Schemat organizacji peronów.
Nowa numeracja peronów
Nowe tablice przygotowane do montażu na stacji Poznań Główny. Fot. Radek Śledziński.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *