Noc Muzeów 2020 – inaczej, ale atrakcji nie zabraknie

Noc Muzeów 2020 będzie inna niż zawsze – zamiast w maju, to we wrześniu, a od razu wirtualnie. Atrakcji nie zabraknie na pewno.

W tym roku Noc Muzeów miała się odbyć w sobotę, 16 maja. Z powodu pandemii  koronawirusa i towarzyszącymi jej obostrzeniami, tradycyjny przebieg wydarzenia musiał ulec zmianie. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarekomendował organizowanie Nocy Muzeów jako wirtualny spacer, ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających, co wydaje się w obecnej sytuacji najlepszym rozwiązaniem.

Część miast zdecydowała się na przeniesienie imprezy na drugą połowę września, a wiele muzeów i instytucji podjęło też wyzwanie zorganizowania jej wirtualnej edycji.

Po raz pierwszy Noc Muzeów odbyła się w Berlinie w 1997, w Polsce w 2003 w poznańskim Muzeum Narodowym, a w Warszawie w 2004 roku. Wtedy w wydarzeniu wzięło udział tylko 11 muzeów, a od kilku lat z roku na rok do akcji ich liczba systematycznie rośnie (w 2017 r. były to aż 234 placówki i instytucje).

Noc Muzeów w 2020 r. organizowana jest łącznie w ponad 150 miastach, (m.in. w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, a także w mniejszych miejscowościach, w samej stolicy w roku ubiegłym było ponad 200 miejsc). Noc Muzeów w formie tradycyjnej przyciąga co roku  tłumy zwiedzających, jest to ogólnopolska bezpłatna akcja ciesząca się ogromną popularnością i do najbardziej obleganych miejsc są olbrzymie kolejki ustawiające się już od rana.

W tym roku organizatorzy zapraszają na wirtualną edycję Nocy Muzeów, przygotowując dla wciąż rosnącej liczby odwiedzających wiele atrakcji (np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, warsztaty itp.) W poznańskiej edycji Nocy z roku na rok bierze udział coraz  więcej instytucji ze stolicy Wielkopolski i okolic, prześcigając się w organizacji niespodzianek dla uczestników.

W 2020 roku poznańskie Muzeum Poznaniu przygotowuje XVIII edycję Nocy Muzeów, zaplanowano ją na sobotę 26 września. Ale dzisiaj już teraz, organizatorzy zapraszają wszystkich na wizytę wirtualną, proponując wiele ciekawych wydarzeń i atrakcji, nie tylko dla dorosłych (https://mnp.art.pl/wirtualna-noc-muzeow-2020/).

Ciekawostką jest data Nocy Muzeów 2020 w Krakowie, różniąca się od pozostałych miast. To  jedyne polskie miasto, w którym Noc odbywa się z piątku na sobotę, a zwiedzanie odbywa się od   godziny 18.00 do ok. 3.00 w nocy (w tym roku tradycyjna impreza w Krakowie prawdopodobnie odbędzie się w drugiej połowie września).

Noc Muzeów 2020 online – weź udział nie wychodząc z domu!

DW

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *