Dzisiaj święto Bożego Ciała – nieco inne niż zawsze (COVID-19)

Dzisiaj obchodzimy święto Bożego Ciała, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, ale przebiega ono inaczej, ze względu na COVID-19.

Koronawirus i skutki wprowadzania wszelkiego typu obostrzeń dotknęły najpewniej każdą dziedzinę życia. Przestrzeń duchowa również pozostała nie bez wpływu pandemii. Tradycyjne dla maja I Komunie Święte się nie odbyły, a teraz w inny sposób świętujemy Boże Ciało.

Podstawowa różnica to mniejsza frekwencja wiernych z uwagi na zagrożenie jakie niesie zarażenie koronawirusem, zwłaszcza dla osób starszych. Nie bez znaczenia jest też zalecane przez Ministerstwo Zdrowia zachowanie dystansu społecznego lub noszenie maseczek. Dla wielu jest to wręcz nie do pomyślenia, ale to drobne zachowanie może oszczędzić wiele cierpienia. Innym elementem jest też ograniczanie przebiegu procesji. Np. w parafii pod wezwaniem Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Swarzędzu procesja odbywa się na terenie przykościelnym – wokół kościoła.

Do zachowania wyjątkowych reguł dotyczących dystansu społecznego, ale i zasłaniania ust i nosa, a także przyjmowania Komunii Świętej zachęca arcybiskup Stanisław Gądecki w komunikacie, którego treść zamieszczamy poniżej.

Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

W kontekście zbliżającej się Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – mając na uwadze zdrowie i życie naszych rodaków – zwracam się do wszystkich uczestników uroczystości religijnych z gorącym apelem o konsekwentne stosowanie się do aktualnych zaleceń sanitarnych. W sposób szczególny proszę o zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów od innych uczestników zgromadzenia. Wskazania te obowiązują wszystkich uczestników liturgii, z wyjątkiem celebransów.

Wyrażając radość ze zniesienia limitu wiernych mogących uczestniczyć w zgromadzeniach religijnych – zwłaszcza w niedzielnej Eucharystii – pragnę jednocześnie przypomnieć o dalszej konieczności stosowania prewencyjnych zasad bezpieczeństwa w duszpasterstwie, według zaleceń biskupa miejsca.

W tym kontekście zachęcam, aby jeden kapłan udzielał Komunii Świętej na rękę a pozostali kapłani udzielali odrębnie Komunii Świętej do ust. Jeśli jest obecny tylko jeden kapłan, proszę, aby udzielał Komunii Świętej najpierw osobom pragnącym przyjąć Ją na rękę, a później tym, którzy pragną przyjąć Komunię Świętą do ust.

Dołóżmy wszelkich starań, aby – w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych – godnie i bezpiecznie celebrować święte tajemnice naszej wiary.

Wszystkich Polaków zapewniam o mojej stałej modlitwie za wstawiennictwem Matki Bożej Królowej Polski i św. Jana Pawła II.

Abp Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski
Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy

9 czerwca 2020 r.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

święto Bożego Ciała COVID-19

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *