Nie żyje Henryk Błachnio

HB-portret-1_4dhu9161Z głębokim żalem zawiadamiamy że zmarł Henryk Błachnio.

Msza św. żałobna zostanie odprawiona 8 września o godz. 12.00  kościele p.w. Matki Bożej Miłosierdzia w Swarzędzu. Po Mszy św. pogrzeb na cmentarzu komunalnym  przy ul. Cmentarnej (Jasin).

Henryk Błachnio, artysta fotografik, członek  Związku Polskich Artystów Fotografików, Światowego Stowarzyszenia Artystów Fotografików i Twórców Audiowizualnych oraz WCF i EKOART. Wykładowca w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w Poznaniu.
W centrum jego zainteresowań twórczych jest głównie pejzaż i dokument, jednak fascynującą tematyką artystyczną są struktury zawierające się w czasoprzestrzeni, ukazane za pomocą reportażu jak również struktury ukazane za pomocą zwężonych kadrów. Pasją fotografika są podróże po świecie. Jest autorem wielu albumów fotograficznych z cyklu Przenikanie: Swarzędz i okolice, Dolina Cybiny, Pobiedziska i okolice, Kostrzyn i okolice oraz Sowy i Hr. August Cieszkowski. Jego prace ukazały się m. in. w zbiorach poezji: W szuwarach dni, Smakowanie świata, Na przedprożu zaświatów, Z poddasza pamięci, Wiry czasu oraz w wydawnictwach zbiorowych wielkopolskich artystów fotografików. Jest autorem filmów i slideshow o :Chinach, Kenii, Indiach, Nepalu, Skandynawii. Prace artysty prezentowane były w wielu ośrodkach twórczych w kraju i na świecie. Brał udział w kilkunastu wystawach zbiorowych m. in. Przestrzeń –ciało –zdarzenia, Przestrzenie prywatne, Oblicza wody, Fotografia Artystyczna 2008-2013 oraz w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych m .in. Barwy czasu, Chiny- Kraj Środka ( cykl), Oblicza Kenii (cykl), Tybet, Wokół Medyny- Kontrasty, Odkrywanie Indii (cykl), Nepal- czas zatrzymany i in. Twórczość artystyczna Henryka Błachnio została wysoko oceniona w wielu konkursach fotograficznych m. in. w Chinach, Japonii, Belgii. Francji, Wilnie Uhonorowany został m. in. nagrodą Grand Prix w światowym konkursie fotograficznym Wiara i wierni świata. Otrzymał m.in. odznaczenie: Platynowy Medal im. Jana Kilińskiego za zasługi dla rzemiosła polskiego.   

Rodzinie Pana Henryka składamy wyrazy głębokiego współczucia.