Nawet 507 mln zł – budżet Swarzędza za dwie dekady

Zgodnie z podjętą przez radnych uchwałą, w 2043 roku budżet Swarzędza ma wynieść nawet 507 mln zł.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Swarzędzu 18 grudnia 2020, radni podjęli uchwałę w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta i Gminy Swarzędz na lata 2020-2043 (uchwała i załącznik). Jest to dokument, który zbiera wszystkie planowane na następne lata przedsięwzięcia i przypisane do nich szacunkowe koszty. Można się z niego dowiedzieć ile gmina Swarzędz przeznaczy środków na poszczególne zadania w określonych latach. I tak, na przykład zadanie o nazwie „Budowa tunelu pod torami kolejowymi łączącego ul. Tabaki z ul. Tysiąclecia w Swarzędzu – Poprawa układu komunikacyjnego” w latach 2017-2023 łącznie wyniesie 10 614 tys. zł. W podziale na lata największe kwoty są zaplanowane na 2022 (4 mln) i 2023 (5,5 mln).

Wieloletnia Prognoza Finansowa zbiera też inne informacje, nie tylko odnoszące się do wydatków majątkowych i bieżących w kontekście inwestycji, ale także te związane z realizacją różnego typu projektów prowadzonych przez szkoły, czy Ośrodek Pomocy Społecznej.

2043 brzmi jak Cyberpunk, ale plan to pół miliarda złotych

Bardzo ciekawą informacją jest natomiast łączna wartość budżetu przewidywana na następne lata. O ile według tych szacunków budżet na rok 2020 zamkną się deficytem na poziomie około 15,7 mln zł i 13,2 mln w 2021 roku, o tyle w następnych latach wynik budżetu ma być zdecydowanie dodatni. W roku 2022 wskazuje się wartość 13 mln zł na plusie, w 2023 również 13 mln więcej dochodów niż wydatków, podobnie jak w roku 2024. Tego typu prognoza zakładana jest do 2030 roku, a każdy następny rok obecnej dekady ma dawać dodatni wynik gminnego budżetu.

Interesujące są też założenia dotyczące ogólnie dochodów i wydatków na jeszcze późniejsze lata. Nie da się szczegółowo prognozować każdego typu kosztów, które będzie trzeba ponieść w przyszłości. Nie można również przewidzieć jak się będzie rozwijała sytuacja w kraju i na świecie, która wpłynie na miejski budżet. Najlepszym przykładem jest rok 2020 i ogólnoświatowa zawierucha związana z koronawirusem. Niemniej, w oparciu o obecną wiedzę, swarzędzki urząd zakłada, że za dwie dekady budżet Swarzędza wyniesie nawet 507 mln zł. Taką wartość ma osiągnąć w ostatnim roku Wieloletniej Prognozy Finansowej, w 2043. Choć wartość ta wygląda kosmicznie, zupełnie jak data, o której mowa, to wcale nie oznacza to nic nierealnego. Należy sobie przypomnieć, że jeszcze 10 lat temu, w 2010 roku, budżet Swarzędza był znacznie niższy, z dochodami na poziomie 117,7 mln zł i z wydatkami rzędu 147,7 mln zł.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

507 mln budżet Swarzędza

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *