Na tym skrzyżowaniu na zielonym świetle nie przejdziesz

Alert Czytelnika: uwaga, na skrzyżowaniu ulic Poznańskiej i Kirkora na zielonym świetle nie przejdziesz – awaria sygnalizacji dla pieszych.

Zwróciła się do nas Czytelniczka z informacją, że piesi mają ogromny problem, by przedostać się przez ul. Poznańską na skrzyżowaniu z ul. Kirkora (w pobliżu stacji benzynowej BP i restauracji McDonald’s). Postanowiliśmy na własnej skórze się przekonać, czy problem nadal istnieje. I rzeczywiście, na tym skrzyżowaniu na zielonym świetle nie przejdziesz. Pomimo długiego oczekiwania, a także po wielokrotnym włączaniu przycisku mającego uruchomić bezpieczne przejście pieszym, światło pozostało koloru czerwonego. Potwierdzili to też inni użytkownicy przejścia, którzy byli zmuszeni przedzierać się pomiędzy pędzącymi pojazdami. Oczywiście na czerwonym świetle. Sygnalizacja świetlna dla samochodów funkcjonuje bez zmian.

Przejście to jest niezwykle często wykorzystywane przez pieszych jako przeprawa przez ul. Poznańską. Użytkownikami tej „zebry” są też rowerzyści. Zwłaszcza mieszkający na Nowej Wsi, pragnący skorzystać z terenów rekreacyjnych nad Jeziorem Swarzędzkim, ale także regularnie dojeżdżający do pracy (np. w zakładach Volkswagena w Antoninku). Nawet przed awarią przekraczanie ul. Poznańskiej dla pieszych nie należało do rzeczy przyjemnych. Czas oczekiwania był irytująco długi i wręcz zachęcał do szukania momentu, by prześlizgnąć się przez jezdnię na czerwonym świetle.

Droga krajowa, sprawa dla GDDKiA

Ponieważ ul. Poznańska jest drogą krajową, zarządcą drogi jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. O problemie już poinformowaliśmy zarządcę. Jednak, jako że miejsce to nie leży w gestii gminny i jej uprawnień, możemy trochę dłużej poczekać na naprawę. Stąd też, pomimo wielu niedogodności, sugerujemy, by korzystać z przejścia w pobliżu ul. Tabaki. Jest ono co prawda zlokalizowane 400 metrów dalej, ale na tak ruchliwej ulicy, jaką jest droga krajowa 92, przekraczanie jezdni może być bardzo niebezpieczne.

Oprócz tego, że przejście na czerwonym świetle w tym miejscu jest rzeczą wyjątkowo niebezpieczną, to może być kosztowną. Zgodnie z funkcjonującymi przepisami wejście na przejście dla pieszych, jeżeli sygnalizator S-5 nadaje sygnał czerwony będzie nas kosztować 100 złotych.

Aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

na zielonym świetle nie przejdziesz

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *