„Na szlaku dziejów” i promocja książki „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 związani z ziemią swarzędzką”

W piątek 15 lutego, w swarzędzkiej sali koncertowej w Zalasewie mogliśmy obejrzeć ostatni odcinek filmu „Na szlaku dziejów” przygotowanego z okazji 380- rocznicy lokacji Swarzędza. Przybyłych na spotkanie powitał burmistrz M. Szkudlarek, który stwierdził, że to piątkowe wydarzenie zamyka cykl obchodów rocznicowych w naszym mieście.

Ostatni,  piaty odcinek dotyczył przede wszystkim okresu międzywojennego. Znalazły się w nim jednak odwołania do Powstania Wielkopolskiego oraz rozwoju Polski po  roku 1945. Ciekawym dopełnieniem cyklu byłby film przedstawiający rozwój naszej gminy od zakończenia  II wojny  światowej do współczesności. W interesujący sposób w wydarzenia ukazane na filmie wprowadził Antoni Kobza przedstawiający historię miasta we wszystkich odcinkach.

Drugą część spotkania stanowiła prezentacja drugiego wydania książki zawierającej biogramy  uczestników Powstania Wielkopolskiego pochodzących ze Swarzędza i okolic. To wydanie otrzymało tytuł  „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 związani z ziemią swarzędzką”. Wydanie pierwsze noszące tytuł „Udział mieszkańców Swarzędza i okolic w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919” ukazało się w 2015 roku.  Dokładniejsze omówienie  uzupełnionego i poszerzonego wydania zamieścimy wkrótce. Szkoda tylko, że nie uwzględniono uwag zgłoszonych przeze mnie po pierwszym wydaniu. Są to drobiazgi, ale odnoszące się do biogramu jednego z głównych bohaterów książki Tadeusza Staniewskiego. Na s. 188 czytamy, że imię Tadeusza Staniewskiego otrzymał Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Swarzędzu. Problem polega na tym, że takiej szkoły nie ma i nie było w naszym mieście. Imię Tadeusza Staniewskiego nadano II Liceum Ogólnokształcącemu i II Szkole Policealnej, co możemy zaobserwować chociażby w czasie wszystkich uroczystości miejskich na sztandarze szkoły. W biogramie wspomniano również o wymienieniu Tadeusza Staniewskiego na tablicy pamiątkowej poświęconej wyruszeniu ochotników ze Swarzędza na swarzędzkim Rynku. Nie wspomniano natomiast, że Tadeuszowi Staniewskiego poświęcony jest  obelisk z tablicą pamiątkową na ul. Podgórnej,  przed szkołą jego imienia. I na koniec. W wykazie źródeł i zestawieniu publikacji o powstańcach swarzędzkich brak publikacji Tadeusz Staniewski. 1873-1940. Swarzędz 2010, mimo że wśród jej autorów jest dwoje redaktorów nowego wydania zbioru biogramów.

W trzeciej części spotkania mogliśmy wysłuchać minirecitalu akordeonowego Jarosława Buczkowskiego prezentującego akordeonowe wersje utworów patriotycznych.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali publikację  „Uczestnicy Powstania Wielkopolskiego 1918 – 1919 związani z ziemią swarzędzką”.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *