Możliwe burze!!!

Jak donosi serwis www.lowcyburz.pl nasz kraj we wtorek będzie w zasięgu rozległego układu niskiego ciśnienia znad zachodniej części Europy. Jego centrum znajdzie się nad Zatoką Biskajską. Nadal nad Polską zalegać będzie ciepła, polarnomorska masa powietrza, jednak nad same Wybrzeże napłynie chłód od Morza Bałtyckiego. Z uwagi na wkroczenie zatoki niskiego ciśnienia, pojawi się większa ilość wilgoci oraz zbieżność wiatru w atmosferze. Stąd w południowej i centralnej części kraju spodziewamy się przelotnych opadów deszczu oraz burz. Termometry wskażą około 20 – 25 °C, jednak nad Wybrzeżem będzie chłodniej.

Nad województwem pomorskim burze występują już od godzin rannych i będą możliwe jeszcze w kolejnych godzinach. Najprawdopodobniej zanikną jednak w godzinach około południowych, choć pewne ryzyko wystąpienia słabych burz dotyczy też Warmii i Mazur. Późnym popołudniem niż znajdzie się już poza granicami Polski, a więc burze będą się przemieszczać poza granice kraju, jednak początkowo rozwinąć się mogą nad woj.podlaskim.

Burze nie powinny przyjmować zorganizowanej formy, okresowo mogą się łączyć tylko w niewielkie klastry. Sumy opadów w czasie burz mogą osiągać do 5-15mm, lokalnie do 20mm, zaś wiatr nie powinien przekraczać 60-75km/h. W lepiej rozwiniętych ośrodkach burzowych może spaść drobny grad, ale raczej do 1-1,5cm. Miejscami burze mogą mieć stosunkowo wysoką aktywność elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *