Młodzież ze Swarzędza stawia na Szkolny Budżet Obywatelski

Młodzież ze Swarzędza stawia na Szkolny Budżet Obywatelski: projekt DziałaMY jest realizowany między innymi w swarzędzkiej SP4.

Projekt „DziałaMY! Program rozwoju edukacji obywatelskiej w Wielkopolsce” rozwija sieć Szkolnych Klubów Młodego Obywatela (SKMO) w 20 szkołach w Wielkopolsce, w tym po raz kolejny w Szkole Podstawowej nr 4 im. Jana Brzechwy w Swarzędzu! Głównym założeniem programu jest wzrost partycypacji obywatelskiej i społecznej młodzieży oraz zwiększenie zaangażowania osób młodych w sprawy publiczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie Stowarzyszeń CREO i Metropolia Poznań w terminie 1 lutego 2021 – 31 sierpnia 2022.

Za nami już pierwsze szkolenie na nauczycieli i nauczycielek, którzy zostali koordynatorami i koordynatorkami SKMO w swoich szkołach.

Uczniowie i uczennice uczą się być aktywnymi, uważnymi na otoczenie młodymi obywatelami i społecznikami.

W ramach programu w szkołach realizowany jest cykl warsztatów poświęcony tematyce społeczno-obywatelskiej: warsztaty przygotowujące do tworzenia inicjatyw społeczno-obywatelskich, w tym debat oksfordzkich, warsztaty przygotowujące do zorganizowania Szkolnego Budżetu Obywatelskiego (SBO), warsztaty na temat starości z wykorzystaniem innowacyjnych narzędzi, takich jak kombinezon starości (które pozwalają uczniom wczuć się w rolę osoby starszej) oraz warsztaty na temat niepełnosprawności z praktycznym wykorzystaniem wózka (które dają możliwość doświadczenia niektórych barier, z jakimi osoby z niepełnosprawnością stykają się na co dzień).

Szkolny Budżet Obywatelski w szkołach!

W ramach projektu młodzież angażuje się również w przeprowadzenie inicjatyw wolontariackich na rzecz lokalnej społeczności, mających na celu ukazanie znaczenia 'dobra wspólnego’. Efektem projektu „DziałaMY” jest organizacja debaty na ważny lokalnie problem ekologiczny oraz edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego. Autorskie pomysły uczniów i uczennic poddawane są głosowaniu, a zwycięski projekt z każdej szkoły zostaje sfinansowany w kwocie 1000 zł. To, który projekt wygra zależy tylko i wyłącznie od uczniów danej szkoły.

DziałajMY wspólnie na rzecz rozwoju edukacji obywatelskiej!

Więcej informacji o projekcie: www.centrumcreo.pl oraz na social mediach Stowarzyszenia CREO: FB: @centrumcreo oraz INSTAGRAM: @stowarzyszenie.creo

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Swarzędza Szkolny Budżet Obywatelski
Młodzież ze Swarzędza stawia na Szkolny Budżet Obywatelski: projekt DziałaMY jest realizowany między innymi w swarzędzkiej SP4. Fot. Facebook SP4.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *