Mediacja w pracy nauczyciela

Tak brzmiał temat ostatniego w tym roku kalendarzowym spotkania sieci współpracy nauczycieli z gminy Swarzędz, które 12 grudnia 2018 r. zostało zorganizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Swarzędzu.
Mediacja jest jednym z najskuteczniejszych sposobów rozwiązywania konfliktów, a w pracy nauczyciela koncentruje się na przeciwdziałaniu agresji oraz naprawieniu i odbudowaniu relacji między stronami. Tak o funkcjach mediacji opowiadała prelegentka spotkania – pani Magdalena Uławska, psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Swarzędzu. Specjalistka rozpoczęła wykład od przybliżenia zagadnienia konfliktu – omówiła rodzaje konfliktów i strategie ich rozwiązywania, fazy konfliktu oraz jego przebieg. Następnie scharakteryzowała strategie negocjacyjne oraz szczegółowo wyjaśniła funkcje i zadania mediatora, techniki, narzędzia i metody jego pracy, a także etapy procesu mediacji.
W warsztatowej części spotkania, zgromadzeni nauczyciele dowiedzieli się między innymi, jaki styl reagowania na konflikt jest u nich dominujący oraz próbowali swoich sił w ćwiczeniach negocjacyjnych.
Spotkanie zakończyła dyskusja i wymiana poglądów między nauczycielami. Każdy uczestnik zapoznał się z przygotowaną fachową literaturą na temat negocjacji i mediacji oraz otrzymał zestawienie bibliograficzne na ten temat.

Kornelia Choryńska


 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *