LSK Polska: centrum logistyczne pod Swarzędzem – 130 miejsc pracy

5 grudnia LSK Polska Sp. z o.o. uroczyście otworzyła pierwsze logistyczne Centrum Dystrybucji w naszym kraju, obsługujące sieć sklepów KiK. Położony przy ul. Bliskiej 61 w Rabowicach, obiekt znacząco zwiększy efektywność procesów transportowych i magazynowych na rzecz znanej marki dyskontów. Wyposażona w najnowocześniejsze, przyjazne dla środowiska i pracowników rozwiązania hala Centrum liczy w sumie 34 908 miejsc paletowych. LSK Polska zatrudni docelowo ok. 130 osób.

LSK Polska Sp. z o.o. wchodzi w skład grupy kapitałowej KIK TEXTILIEN & NON – FOOD GMBH, będącej właścicielem sieci sklepów KiK.  Obiekt przy ul. Bliskiej 61 w Rabowicach, gm. Swarzędz, jest trzecim w Europie centrum dystrybucyjnym obsługującym tę markę dyskontów niespożywczych. Dwa już wcześniej funkcjonujące znajdują się w Bönen pod Dortmundem oraz w południowej Słowacji przy granicy z Węgrami.

– Utworzenie spółki LSK Polska i Centrum Dystrybucji to efekt ekspansji rynkowej sieci sklepów KiK w Polsce. W związku z tym zrodziła się w grupie kapitałowej potrzeba skrócenia czasu i drogi transportu produktów do obiektów handlowych marki. – mówi Udo Rogowsky, Członek Zarządu LSK Polska i dodaje: Wraz z otwarciem obiektu w Rabowicach udało się domknąć trójkąt logistyczny na mapie Europy, który stanowi idealne rozwiązanie, jeśli chodzi o dostawy do sklepów KiK w zachodniej, południowej i środkowo-północnej części kontynentu.

Hala wielkich planów

Wraz z uroczystym przecięciem wstęgi, rozpoczęło się zatowarowanie hali magazynowej o powierzchni 40 000 mkw. Pierwsze wysyłki palet z produktami do polskich sklepów planowane są na styczeń 2024 roku. Z kolei już wiosną z Rabowic mają wyruszyć transporty do obiektów handlowych we wschodnich landach Niemiec. Zarząd Grupy rozważa również scenariusz, aby w przyszłości nowe Centrum zajęło się wsparciem dla przesyłek e-commerce w regionie. Istnieje bowiem możliwość powiększenia obiektu o kolejne 22 000 mkw. powierzchni magazynowej. W kwestii liczb opisujących nowy kompleks logistyczny warto dodać, że na biura i pomieszczenia socjalne przewidziano w nim 1780 mkw. oraz zagwarantowano 50 doków załadunkowych.

Lokalizacja pełna korzyści

Jak informuje LSK Polska, wybór Rabowic na lokalizację pierwszego w naszym kraju Centrum Dystrybucji Towarów nie był dziełem przypadku. Obiekt znajduje się przy autostradzie A2 biegnącej w osi wschód-zachód oraz drodze ekspresowej S5 łączącej północną i południową Polskę. Jest to optymalne położenie w kontekście zapewnienia płynnych i szybkich dostaw towarów do sklepów na terenie całego kraju. Centrum znajduje się ponadto w bliskim sąsiedztwie terminalu intermodalnego CLIP Logistyka. Jest to bardzo duży operator, odpowiedzialny za dostawy do Polski drogą kolejową kontenerów zamorskich z takich portów jak Hamburg czy Rotterdam.

Jak podkreśla Michael Frölich, Prokurent LSK Polska: – Położenie naszego Centrum w pobliżu terminala przeładunkowego ma oczywiście wszelkie zalety pod kątem logistyki dostaw. Ale nie jedyne. Kontenery z towarami, które w pierwszym etapie trafiają z Azji np. do portu w Hamburgu, są obecnie dostarczane pod Swarzędz koleją. Mamy tu zatem do czynienia z transportem bazującym na energii elektrycznej. W przeciwieństwie do tego ciężarowego pozwala on znacząco zredukować emisję CO2 do atmosfery. Tym samym doskonale wpisuje się w strategię zrównoważonego prowadzenia biznesu, jaką przyjęliśmy i realizujemy w nowo powołanej spółce.

Magazynowanie w duchu EKO

Kwestia ochrony środowiska to zresztą dla LSK Polska jeden z fundamentów działalności biznesowej. W nowym kompleksie magazynowym znalazło się wiele nowoczesnych rozwiązań to potwierdzających. Halę magazynową wyposażono w ogrzewanie podłogowe, za które odpowiada wytwarzający ciepło i prąd elektryczny silnik kogeneracyjny marki Rolls Royce V8 o mocy 999 kW.

Spółka zainwestowała również w nowe, „czyste” wózki widłowe marki Toyota. Napędzają je baterie litowo-jonowe, które są lżejsze, trzykrotnie bardziej żywotne i cechują się nawet 20% mniejszym zużyciem energii w porównaniu z akumulatorami kwasowo-ołowiowymi. Dodatkowo podczas ładowania wózków, przypominającego bardziej ładowanie smartfonu czy samochodu elektrycznego, nie występuje ryzyko skażenia środowiska czy poparzenia pracowników kwasem.

Jak podkreśla Ralf Jakubiak, Dyrektor Centrum Dystrybucji LSK Polska: – Od wielu lat nasza spółka matka ma certyfikat środowiskowy ISO 14001. Jego wytyczne  implementujemy także u nas, mimo że jeszcze formalnie w nowej spółce nie mamy tego certyfikatu. W nowo otwartym kompleksie dbamy m.in. o jak najmniejszą ilość odpadów oraz zużycie wody w procesach logistycznych. Kupiliśmy również energooszczędne maszyny, takie jak wózki widłowe Toyota czy najnowocześniejszą automatyczną owijarkę do foliowania palet z towarem. Sam obiekt w Rabowicach jest w trakcie certyfikacji BREEAM, poświadczającej, że budynek jest efektywny energetycznie, przyjazny dla środowiska i użytkowników.

Bezpieczna i komfortowa przestrzeń dla pracownika

Inwestor zadbał również o komfort i bezpieczeństwo pracy zatrudnionych w obiekcie osób w myśl filozofii „Safety First”. W hali zaimplementowano m.in. strefy grzewcze, a także automatyczne oświetlenie. Uruchamia się ono, gdy czujniki wykryją ruch wózka między regałami. Hala magazynowa jest wykonana zgodnie ze standardami NFPA13 i wyposażona w instalacje tryskaczowe, co gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczenia przeciwpożarowego. Zgodnie z tymi wytycznymi przygotowano także konstrukcję samych regałów i zapewnione odpowiednie odległości między składowanymi na nich paletami.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

LSK Polska
LSK Polska: centrum logistyczne pod Swarzędzem – 130 miejsc pracy

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *