LETNIE ODPARZENIA U MALUSZKA. SĄ NA TO SPOSOBY! – radzi Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na Medal

Słońce, wysokie temperatury, jednym słowem lato to okres, w którym maluszki w szczególny sposób narażone są na powstawanie odparzeń zarówno tych pieluszkowych jak i tych spowodowanych na skutek przegrzania dziecka. Dla rodziców, szczególnie tych z niewielkim stażem, nauka walki z odparzeniami to ważna lekcja. Jakie są sposoby na letnie odparzenia u maluszka radzi położna Martyna Mączka, Ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

Profilaktyka przeciw odparzeniom

Najbardziej narażonym fragmentem ciała maluszka i to nie tylko w upalne dni, jest skóra
w okolicach pieluszki. Dzieje się tak dlatego, że te delikatne fragmenty ciała w zasadzie przez cały czas są wystawione na większą wilgoć. Pierwszym symptomem odparzeń jest pojawienie się zaczerwienień skóry i co ważne, brak reakcji na tym etapie prowadzi do zaostrzenia tego stanu aż do powstania grudek i wybroczyn.

Mało który maluszek jest na tyle odporny na ból odparzeniowy, żeby nie reagować płaczem. Podstawową radą w kierunku profilaktyki, do której powinni stosować się rodzice chcąc uniknąć odparzeń jest możliwie częste przewijanie dzieci, a także stosowanie ekopieluch i pieluch wielorazowych. Dzięki nim skóra znacznie lepiej oddycha, a to zmniejsza poczucie ciągłej wilgoci we wrażliwych okolicach okołopieluszkowych.

Uwolnij dziecko od pieluszki

Dobrze jest również co jakiś czas pozostawić dziecko bez pieluszki. Pupa niemowlaka doskonale wtedy oddycha, a skóra może się regenerować. Warto pamiętać, że chcąc uniknąć zabrudzenia bielizny pościelowej przez naszą pociechę, powinno się rozłożyć na przykład jednorazowy podkład chłonny.

Bardzo ważnym aspektem w kontekście odparzeń jest higiena pupy przy zmianie pieluszki. Powinna być ona każdorazowo przemyta letnią wodą lub w przypadku zabrudzenia kałem wodą z emolientem. Stosowanie chusteczek nawilżanych jest wygodną drogą na skróty, która jednak możne prowadzić do przesuszenia i podrażnienia skóry, a w dalszej kolejności do powstawania odparzeń.

Pomogą kremy i maści

Co zrobić, kiedy na skórze maluszka zauważymy pojawiające się zaczerwienienia odparzeniowe? Najlepiej sięgnąć wtedy po sprawdzony lek, może to być np. Alantan Plus krem. Poprawa i ulga dla maluszka przychodzi zazwyczaj bardzo szybko. Kiedy natomiast na skórze naszej pociechy pojawi się już stan odparzenia, a na pupie widoczne będą wybroczyny i pęcherze wtedy warto zastosować maść Alantan Plus. Zarówno Alantan Plus maść jak krem są skuteczne i bezpieczne już od pierwszego dnia życia.

W upalne dni dość często na zaczerwienionej skórze maluszka pojawiają się drobne czerwone krostki i grudki. To potówki. Powstają na skutek przegrzania się dziecka i są efektem nadmiernego pocenia się. Najczęściej rodzice mogą zaobserwować je na pleckach, w fałdach skórnych czy też na pupie. W niektórych krostkach zbiera się płyn, który po pewnym czasie poprzez pęknięcie pęcherzyka wypływa. Najprostszym sposobem zapobiegania powstawaniu potówek jest nie przegrzewanie dziecka. Warto wiedzieć, że dziecko potrzebuje w chłodne dni tylko jednej warstwy odzieży więcej aniżeli człowiek dorosły. Z kolei w upalne dni chcąc, żeby nasza pociecha utrzymała prawidłową temperaturę ciała w zupełności wystarczy pieluszka i body. Jeżeli potówek jest dużo i chcemy załagodzić ten stan, można dziecko kąpać w naparze z rumianku. Działa on łagodząco i przeciwzapalnie. Jeżeli wysypka nie znika możemy zastosować na przykład produkt z alantoiną, d-pantenolem i witaminą F np. alantandermoline maść pielęgnacyjna z witaminą F. Pamiętajmy jednak o podstawowej zasadzie, że nie używamy substancji nawilżających i wysuszających skórę jednocześnie – czyli kremów i zasypek.

Ciepłe dni są okazją do spacerów i przyjemnego spędzania czasu z maluszkiem. Należy jednak zachować zdrowy rozsądek, kontrolować ciepłotę ciała dziecka, zabiegać o częste przystawianie do piersi i wietrzenie pupy. W przypadku kłopotów ze skórą najważniejsza jest szybka reakcja i prawidłowe postępowanie.

Babygirl and babyboy sitting on the beach in straw hats

one year old boy playing at the beach in straw hat. Child with a paper ship at sea