Lasy społeczne – mają powstać wokół Poznania. Co to takiego?
Trwa proces typowania powierzchni lasów wokół Poznania, które mają stać się lasami o zwiększonej funkcji społecznej, czyli tak zwane lasy społeczne.
Prace prowadzone są przez zespół składający się z 52 członków. W jego skład wchodzą przedstawiciele samorządów, organizacji ekologicznych, nadleśnictw, a także reprezentanci przemysłu drzewnego. Projekt ten jest częścią ogólnopolskiego pilotażu, który odbywa się równocześnie w 9 aglomeracjach na terenie Polski.
Nadzór nad procesem realizowanym zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Klimatu i Środowiska (MKiŚ) sprawuje Wojewoda Wielkopolski Agata Sobczyk, a przewodniczy mu Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu (RDLP), Wiesław Krzewina.
Głównym celem prac zespołu jest określenie lokalizacji lasów o wiodącej funkcji społecznej wokół miasta Poznania oraz zaproponowanie na nich odpowiedniej formy gospodarowania. Dodatkowo zespół wypracowuje konsensus co do powierzchni lasów o zwiększonej funkcji społecznej oraz konsensus dotyczący opracowania propozycji gospodarczych dotyczących tych obszarów. Zespół analizuje i przedstawia propozycje wyłączenia, ograniczenia lub modyfikacji gospodarki leśnej na wytypowanych terenach, zgodnie z wytycznymi MKiŚ.
Aktualnie zespół koncentruje się na wyborze obszarów lasów wokół Poznania, które będą pełnić wiodącą funkcję społeczną. W pierwszym etapie prac RDLP w Poznaniu zebrała propozycje od członków zespołu, które obejmują już ponad 5 tys. ha lasów.
Wszystkie propozycje zgłoszone przez członków zespołu najpierw zostaną przedstawione Wojewodzie Wielkopolskiej Agacie Sobczyk, a ostatecznie trafią do Ministerstwa. Ostateczna decyzja, które obszary zostaną objęte nowym modelem gospodarowania, zostanie podjęta przez MKiŚ.
Nadleśnictwo Babki uczestniczy w procesie tworzenia lasów prospołecznych od wielu lat. Liczne spotkania i rozmowy leśników naszego Nadleśnictwa z mieszkańcami i przedstawicielami władz oraz doświadczenie w zmianie sposobu gospodarowania, pozwoliły ugruntować wyjściowe stanowisko do rozpoczęcia prac w ministerialnym zespole, w którym uczestniczmy wspólnie z nadleśnictwem Konstantynowo i Łopuchówko – mówi Nadleśniczy Nadleśnictwa Babki Robert Okińczyc
Dotychczas odbyły się trzy spotkania zespołu w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu: 3, 19 września oraz 1 października. Kolejne dwa 17 i 23 października. W ich czasie zespół przejdzie do drugiego etapu prac, polegającego na szczegółowej analizie zgłoszonych terenów i naborze dodatkowych powierzchni w ramach konsensusu.
Projekt RDLP w Poznaniu, który zostanie zaproponowany w II etapie prac nad zasięgiem lasów społecznych to dodatkowe ok. 6 tys. ha. RDLP w Poznaniu proponuje, więc utworzenie zielonego pierścienia w bezpośrednim sąsiedztwie Poznania na łącznej powierzchni ok. 11 tys. ha. To znaczny obszar odpowiadający powierzchni 110 parków Cytadela w Poznaniu – podkreśla Wiesław Krzewina Dyrektor RDLP w Poznaniu.
O ostatecznym zasięgu lasów społecznych wokół Poznania, zdecyduje MKiŚ, które pod koniec października, poprzez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych i Wojewodę Wielkopolskiego otrzyma raport z wszystkimi wnioskami, będącymi wynikiem prac Zespołu.
Szczegółowe informacje na temat czym są lasy społeczne można znaleźć na stronie Lasów Państwowych.
Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.