Niebieskie granty – w czerwcu również dla gminy Swarzędz

100 osób zazieleniających Wrześnię, 100m2 lasu, 7 zaadoptowanych przez mieszkańców grządek, kompostownik o pojemności 1m3, wizyta studyjna, akcja sprzątania i mnóstwo wydarzeń towarzyszących – to właśnie Niebieskie Granty.

Niebieskie granty to konkurs, organizowany przez firmę Volkswagen Poznań. Dobiega końca jego pierwsza nad edycja. Wiemy już, że konkurs doczeka się kontynuacji. – Dzięki Niebieskim Grantom teren, który jeszcze rok temu był tylko trawiastym skwerkiem i psią toaletą, zyskał nowy wymiar. Stworzyliśmy miejsce otwarte dla ludzi – mówią autorzy zwycięskich inicjatyw.

Niebieskie Granty to konkurs, którego celem było propagowanie działań prośrodowiskowych realizowanych przez organizacje pozarządowe z uwzględnieniem zaangażowania mieszkańców. W jego pierwszej edycji po 30.000 złotych na realizację inicjatyw otrzymały Wrzesiński Uniwersytet Trzeciego Wieku (WUTW) oraz Stowarzyszenie Schron Kultury Europa (SKE) z Poznania.

Rewolucja w mieście

Poznańska organizacja skupiła swoje działania wokół Ziemi Wspólnej, czyli sąsiedzkiej przestrzeni przy ulicy Wspólnej 40. W ramach projektu m.in. zakupiono akumulatorową pompę ogrodową z wężem oraz stworzono kompostownik ogrodowy. Do udziału w projekcie zaproszono mieszkańców, którzy zasiali łąkę kwietną, stworzyli dom dla dziko żyjących zwierząt oraz zaadoptowali grządki, tworząc tym samym własne mikroogródki w mieście.

Mieszkańcy osiedla uwierzyli, że miejsce może stać się ogrodem społecznym z prawdziwego zdarzenia. Ich zaangażowanie i pozytywne reakcje były miłym zaskoczeniem. – Przy organizacji każdego wydarzenia, warsztatu odczuwaliśmy niepokój czy będą osoby zainteresowane udziałem? Na szczęście były. Bez większych problemów znaleźliśmy osoby, które podjęły się adopcji i opieki nad grządkami. Obserwujemy, że właściciele piesków częściej sprzątają po swoich pupilach. Stworzył się sąsiedzki monitoring, który w przypadku aktów wandalizmów informował nas na bieżąco o takich sytuacjach – mówi Tomasz Szwałek, przedstawiciel SKE. Zaznacza, że od ponad miesiąca nic nie zostało zniszczone (na początku zdarzały się takie niemiłe incydenty), a wiele osób prowadzących w pobliżu działalność gospodarczą chętnie udziela swojej pomocy na Ziemi Wspólnej. – Dzięki Niebieskim Grantom zaprosiliśmy do ogrodu pszczoły murarki, pojawiło się więcej roślinności, postawiliśmy pojemnik do segregacji odpadów czy kompostownik dla osób, które adoptowały grządki – wymienia dalej. Ziemia Wspólna została zaakceptowana przez społeczność lokalną. Dla wielu osób to była rewolucyjna zmiana terenu w przeciągu kilku miesięcy.

Leśna integracja

We Wrześni dzieci, seniorzy oraz przedstawiciele różnych sektorów (łącznie 100 osób) pracowali i integrowali się przy wspólnym sadzeniu 300 drzew metodą Miyawki (charakteryzującą się szybkim wzrostem) na terenie 100 m2. – Jest to kolejne miejsce na mapie Wrześni, gdzie można podziwiać rosnące drzewa i rośliny, relaksować się na łonie przyrody, spacerować samotnie lub rodzinnie. To miejsce wzbogaca nasze miasto, czyni je zasobniejsze w tlen i świeże powietrze, tworzy warunki do rekreacji i zabawy – mówi Alina Maciejewska, koordynatorka projektu z ramienia WUTW.

W ramach zwycięskiego pomysłu zorganizowano też międzypokoleniowe warsztaty, podczas których edukowano dzieci z przedszkola i młodzież. – Wszystkie te działania przyczyniły się do nawiązania silnych więzi i bardzo dobrych relacji między nami. Mamy nadzieję, że nawiązane przyjaźnie będą trwałe i w przyszłości zapewne jeszcze niejednokrotnie będziemy wspólnie wykonywać ciekawe zadania, wspierając się nawzajem pomysłem, doświadczeniem, pracą i zabawą – dodaje.

Co dalej?

Zarówno mieszkańcy Wildy, jak i Wrześni potrzebowali kawałka ziemi, który da im odrobinę wolności i odpoczynku od miejskiego zgiełku. Autorzy dofinansowanych pomysłów mają nadzieję, że wywiąże się między nimi długotrwała relacja, w której będą wymieniać się doświadczeniami, spotykać, rozmawiać i opiekować zielonymi skwerkami: z wodą z deszczówki, koszami na odpady i ludźmi gotowymi do wspólnej pracy.

Pierwsza edycja konkursu Niebieskie Granty właśnie dobiega końca. Organizatorzy w czerwcu planują ogłosić drugą. – Tym razem będziemy chcieli nagrodzić sześć najlepszych pomysłów. Autorzy zwycięskich projektów otrzymają po 10 tysięcy złotych na ich realizację – tłumaczy Anna Pomorska, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w Volkswagen Poznań. Zgłoszone inicjatywy będą mogły dotyczyć działań prośrodowiskowych, ale też społecznych. Projekty muszą być realizowane w sąsiedztwie zakładów Volkswagen Poznań: na poznańskiej Wildzie, na terenie osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole, w gminie Swarzędz oraz powiecie wrzesińskim.

Organizatorem konkursu jest firma Volkswagen Poznań, a operatorem Stowarzyszenie Centrum PISOP.

Anna Twardowska

Więcej aktualności ze Swarzędza i okolic znajdziecie TUTAJ.

Niebieskie granty
Niebieskie granty – w czerwcu również dla gminy Swarzędz. Fot. M. Nowaczyk.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *