Koncert Jana Ptaszyna Wróblewskiego 5 listopada w Zalasewie
Bilety w cenie 45 zł do nabycia w Ośrodku Kultury w Swarzędzu (ul. Poznańska 14- wjazd od ul. Jesionowej) oraz na portalu www.kupbilecik.pl
Jan Ptaszyn Wróblewski to żywa legenda polskiego jazzu – muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent, dziennikarz i krytyk muzyczny.
Gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki.
Uważany za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce.
Poza tym komponował również muzykę filmową (Pan Anatol szuka miliona, Niech żyje miłość) oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył również koncerty symfoniczne. Nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt.
Historia polskiego jazzu nierozerwalnie związana jest z jego osobą. W tym roku Ptaszyn obchodził osiemdziesiąte pierwsze urodziny i sześćdziesiątą czwartą rocznicę działalności artystycznej. Na jego autorskiej audycji pt. Trzy kwadranse jazzu w Radiowej Trójce, wychowały się całe pokolenia miłośników jazzu.
W 1956 r. rozpoczął współprace grając na saksofonie barytonowym i klarnecie z Sekstetem Krzysztofa Komedy. W 1958 r. jako pierwszy polski jazzman został wybrany do międzynarodowej orkiestry (przez amerykańskiego promotora jazzu George’a Weina), która wystąpiła na Newport Jazz Festival. Jest jednym z pierwszych polskich muzyków jazzowych, którzy znaleźli się w „Encyklopedia of Jazz” Leonarda Feathera.
Nagrał kilkanaście autorskich płyt, z których ostatnie to: w Kwartecie: (2005) i (2007),
oraz w Sekstecie – Komeda/Trzaskowski/Kurylewicz (2014).
Jan Ptaszyn Wróblewski Kwartet (Quartet)
powstał w połowie lat dziewięćdziesiątych. Ma na koncie niezliczona ilość koncertów, nagrań, udziałów w festiwalach, a także mnóstwo zagranicznych eskapad. Reprezentuje muzykę oparta o najklasyczniejsze jazzowe tradycje, nie pomijająca jednak bardziej współczesnych osiągnieć. Zespół stara się grać zawsze dynamicznie, aczkolwiek i liryczne klimaty nie są mu obce. Ucieka od wszelkiego rodzaju niesprawdzonych eksperymentów, ale także od dobrze sprawdzonych schematów. To powoduje, ze nie jest wyobcowany od swojej publiczności.
Ostatnie płyty nagrane w kwartecie to „Real Jazz” (2005) oraz „Supercalifragilistic” (2007) – obie wydane przez BCD Records.
Skład zespołu: Jan Ptaszyn Wróblewski – saksofon tenorowy, Wojciech Niedziela – fortepian, Andrzej Święs – kontrabas, Marcin Jahr – perkusja
BARDZO FAJNIE ZNAM WSZYSTKIE POLSKIE GRUPY I PŁYTY ANALOGOWE CZY PTASZYN W SWARZĘDZU , CIEKAWE KTO PRZYJDZI E NIKT GO NIE ZNA JA TAK BO WYCHOWAŁEM SIE NA POLSKIM JAZZIE OD ROKU 1968 JAK PRZYJECHAŁEM Z GNIEZNA DO WROCŁAWIA MIAŁEM LAT 14 POTEM LO I KULTUROZNAWSTWO /JEDYNE CO DALEJ