Jeszcze poczekamy na tunel pod torami w Swarzędzu: kiedy powstanie?

Ogromny koszt inwestycji, nawet 50 mln złotych, sprawia, że jeszcze trochę poczekamy na tunel pod torami kolejowymi w ulicy Tabaki w Swarzędzu.

Budowa tunelu w ul. Tabaki w Swarzędzu ma znacząco usprawnić ruch w mieście. Powrót do trzech przepraw przez tory kolejowe na obszarze miasta (przed laty funkcjonował przejazd kolejowy w ciągu ul. Kórnickiej) oraz wiadukt w Rabowicach, zdecydowanie ułatwiłby poruszanie się po Swarzędzu. W marcu 2020 roku informowaliśmy o planach budowy tunelu pod torami kolejowymi w ul. Tabaki. Optymistyczne założenia mówiły o 2023 roku, jako terminie realizacji ważnej inwestycji.

Niestety, na tunel pod torami w Swarzędzu jeszcze nieco poczekamy. Jak zauważa burmistrz Swarzędza, Marian Szkudlarek, w rozmowie z Radiem Eska, głównym problemem są wysokie koszty takiej inwestycji, które przez drastyczny wzrost cen przekraczają przyjęte wcześniej założenia.

Gmina ma zamiar się ubiegać o środki spoza swarzędzkiego budżetu, a burmistrz Szkudlarek chciałby, by projekt był gotowy w połowie 2023 roku: – Ja po cichu liczę, że do czerwca następnego roku będziemy mieć gotowy projekt. Wtedy będziemy występować o zewnętrzne dofinansowanie. Bo ze względu na wysokie obecnie koszty, ta inwestycja może kosztować nawet około 50 milionów złotych – zauważa burmistrz Szkudlarek. Ponadto dodaje: – Myślę, że jak na wiosnę w drugim kwartale byłaby sytuacja lepsza i moglibyśmy składać pierwsze wnioski związane z dofinansowaniami europejskimi, to tam mamy dość dużą kwotę zarezerwowaną.

W sytuacji pozyskania zewnętrznego dofinansowania inwestycji, jest szansa, że prace budowlane mogłyby sie rozpocząć pod koniec 2023 roku. Niewątpliwie, mieszkańcy Swarzędza, głównie kierowcy, bardzo liczą na powstanie tego tunelu.

Natomiast mieszkańcy Kobylnicy i wszyscy, którzy korzystają z przejazdu przez tory w ul. Swarzędzkiej w Kobylnicy, już niebawem będą mogli korzystać z bezkolizyjnej przeprawy pod linią kolejową – prace budowlane już trwają.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Jeszcze poczekamy na tunel pod torami w Swarzędzu
Jeszcze poczekamy na tunel pod torami w Swarzędzu: kiedy powstanie?

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *