Jest kandydat na burmistrza Swarzędza, w poniedziałek poznamy drugiego

Oficjalnie – jest już pierwszy kandydat na stanowisko burmistrza Swarzędza. Jest nim obecnie pełniący tę funkcję Marian Szkudlarek. W poniedziałek, 22 stycznia, dowiemy się kogo desygnuje do walki o to stanowisko Koalicja Obywatelska. 

Przed nami gorący okres w lokalnej polityce. Wybory samorządowe zbliżają się szybkimi krokami. Radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików wojewódzkich oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast będziemy wybierać 7 kwietnia 2024 r. Jeśli dojdzie do drugiej tury, o wyborze szefa miejscowości zdecydujemy 21 kwietnia 2024 roku.

Jest pierwszy kandydat na burmistrza Swarzędza

W Swarzędzu oficjalnie poznaliśmy pierwszego kandydata na stanowisko burmistrza. Jest nim, sprawujący ten urząd Marian Szkudlarek. Burmistrz Szkudlarek ogłosił tę decyzję podczas spotkania noworocznego w Swarzędzu. Podczas swojego wystąpienia zaznaczył, że chciałby kontynuować dotychczasową politykę zrównoważonego rozwoju Swarzędza, kładąc nacisk na politykę społeczną i inwestycyjną.

Marian Szkudlarek obecnie sprawuje urząd burmistrza drugą kadencję. Pierwszy raz objął to stanowisko w 2014 roku, gdy w drugiej turze pokonał zaledwie 142 głosami Annę Tomicką. Obecna kadencja, dłuższa o rok w wyniku zmian w prawie, zaczęła się w 2018 roku. Wówczas wystarczyła jedna tura, gdyż Marian Szkudlarek zdobył ogromne poparcie 62,6% głosów, deklasując trójkę rywali. Jeśli zostanie ponownie wybrany, wówczas będzie to jego ostatnia kadencja, ponieważ od czasu zmian w prawie wójt, burmistrz lub prezydent miasta może pełnić tę funkcję dwa razy (pierwsza kadencja była jeszcze przed zmianami przepisów).

Kogo wystawi KO?

Jakich kontrkandydatów może się spodziewać obecnie urzędujący burmistrz? Na pewno swojego przedstawiciela o najważniejszy fotel w Swarzędzu wystawi swarzędzka Koalicja Obywatelska. Już w poniedziałek, dowiemy się kto będzie reprezentować to ugrupowanie w walce o stanowisko burmistrza. W poprzednich wyborach samorządowych kandydatką z ramienia KO była Bożena Szydłowska. Zdobyła wówczas 14,9% poparcia, co było drugim wynikiem, przed Anną Tomicką (11,4%) i Witoldem Garstką z PiS (11,09%).

Kogo tym razem zaproponuje wyborcom Koalicja Obywatelska, która liczy, że na fali dobrego wyniku w wyborach parlamentarnych, uda się go powtórzyć w wyborach samorządowych? Można snuć pewne przypuszczenia, że będzie to startująca z listy KO do sejmu, mieszkanka Swarzędza, obecna radna powiatowa, Elżbieta Nawrocka. Uzyskała ona dobry wynik, zdobywając poparcie 5107 osób, co dało 10 miejsce na liście KO, jednak do uzyskania mandatu poselskiego była to liczba niewystarczająca (o wynikach swarzędzan w wyborach parlamentarnych 2023 pisaliśmy wcześniej). Być może kandydatem na urząd burmistrza z ramienia swarzędzkiej KO będzie jej przewodniczący, obecny wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Swarzędzu, Wojciech Kmieciak. Wszelkie domysły i wątpliwości w tej materii zostaną rozwiane już w poniedziałek 22 stycznia.

Inni kandydaci

Czy pojawią się inni kandydaci? Jest to niemal pewne. Można przypuszczać, że tak, jak w poprzednich wyborach swojego kandydata wystawi Prawo i Sprawiedliwość oraz inne komitety. Kim będą kandydaci, dowiemy się już niebawem. W skrajnej sytuacji, najpóźniej 14 marca, gdyż tego dnia upływa termin zgłoszeń kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast do komisarza wyborczego.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *