Kandydaci na posła ze Swarzędza – jak wypadli w głosowaniu?

W wyborach parlamentarnych mieliśmy kilku przedstawicieli gminy Swarzędz – sprawdzamy jak wypadli według Państwowej Komisji Wyborczej kandydaci na posła ze Swarzędza. 

W tegorocznych wyborach do Sejmu startowało aż pięciu kandydatów związanych z gminą Swarzędz. Dwoje z nich znalazło się na liście Koalicji Obywatelskiej, natomiast troje na liście Trzeciej Drogi. W gronie kandydatów na posła reprezentantów gminy Swarzędz zabrakło na listach PiS, Lewicy, Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców.

Zobaczmy jakie wyniki uzyskali przedstawiciele gminy Swarzędz

Z listy Koalicji Obywatelskiej startowała Elżbieta Nawrocka i Przemysław Garsztka. Listę Trzeciej Drogi reprezentowali Marek Baumgart, Michał Gniatkowski i Miranda Pawłowska.

Elżbieta Nawrocka, radna powiatowa, startując z 7 miejsca uzyskała świetny wynik, zdobywając poparcie 5107 głosów. Jest to zarazem 10 wynik na liście Koalicji w okręgu (na liście było 19 kandydatów). Przemysław Garsztka, swarzędzki radny, startujący z 18 miejsca, zdobył 1088 głosów.

Koalicja Obywatelska wprowadzi do Sejmu z naszego okręgu 5 posłów. By zająć piąte miejsce na liście trzeba było zdobyć 9103 głosy (Bartosz Zawieja startujący z 5 miejsca). Dla porównania, lider listy, Adam Szłapka, uzyskał rekordowe dla naszego okręgu 149064 głosy.

Jeśli chodzi o kandydatów Trzeciej Drogi, bój o miano najlepszego swarzędzanina był bardzo zacięty. Ostatecznie najwięcej głosów zdobył startujący z 4 miejsca Marek Baumgart z Kobylnicy – 3113, o włos wyprzedzając startującego z 6 pozycji Michała Gniatkowskiego, który zaskarbił sobie zaufanie 3092 głosujących. Miranda Pawłowska zdobyła poparcie 589 osób.

Na liście Trzeciej Drogi, która z naszego okręgu wprowadzi najpewniej dwóch posłów (tyle samo co Prawo i Sprawiedliwość), było o wiele dalej do drugiego miejsca – Jacek Tomczak zdobył bowiem 24918 głosów.

Ostatnimi reprezentantami gminy Swarzędz w Sejmie była posłanka Bożena Szydłowska i Szymon Ziółkowski. W wyborach w 2015 roku, gdy Bożena Szydłowska ostatni raz zdobyła mandat posła (po raz trzeci, z najlepszym swoim wynikiem zresztą), uzyskała poparcie 15596 wyborców. Szymon Ziółkowski zdobywając swój debiutancki mandat posła uzyskał poparcie 29760 głosujących. Cztery lata później, poparcie było na poziomie 12657 głosów, co było już liczbą niewystarczającą, by zostać ponownie posłem.

Gdyby w prosty sposób zliczyć wszystkie głosy oddane na swarzędzkich kandydatów, wówczas jeden przedstawiciel naszej gminy mógłby poszczycić się poparciem 12989 wyborców. Na liście Koalicji Obywatelskiej zapewniłoby to 4 wynik i mandat poselski, na liście Trzeciej Drogi, byłoby to nadal znacznie za mało. Podobnie byłoby z listami PiS, Lewicy i Konfederacji.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *