Jaki budżet obywatelski w roku 2019?

W Swarzędzu na budżet obywatelski zostanie przeznaczone 1,5 mln złotych z budżetu na rok 2019. Budżet Obywatelski zostanie podzielony na trzy części. Zagłosujemy nad projektem głównym, na który zostanie przeznaczony 1 mln zł oraz nad projektami lokalnymi, których suma nie przekroczy 300.000 zł, a wartość jednostkowa 100.000 zł oraz projektami dodatkowymi, których suma nie przekroczy 200.000 zł, a wartość jednostkowa 50.000 zł.

W głosowaniu będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy gminy Swarzędz, którzy najpóźniej 28.09.2018 roku ukończą 16 rok życia. Odbywać się będzie ono drogą internetową (www.swarzedz.pl/bogs) i tradycyjną na kartach do głosowania dostępnych w ratuszu i wskazanych miejscach.

Harmonogram konsultacji w sprawie Budżetu Obywatelskiego Gminy Swarzędz na rok 2019:

► Głosowanie (od 01.08.2018 do 28.09.2018)

► Ogłoszenie wyników konsultacji (do 26.10.2018)


Projekt główny:

1. Swarzędzkie Gwiezdne Wrota (Swarzędz)

Projekt zakłada budowę obserwatorium astronomicznego wraz z wyposażeniem. W obserwatorium znajdą się: sterownia ze stanowiskami komputerowymi, platforma teleskopu z kopułą oraz taras obserwacyjny. Z obserwatorium będą mogły korzystać palcówki szkolne i naukowe, mieszkańcy oraz turyści. Swarzędzkie Gwiezdne Wrota mogą być zarówno miejscem do wieczornych i nocnych obserwacji nieba, jak również bazą edukacyjną dla dzieci i młodzieży. Dla mieszkańców obiekt ma być otwarty, a korzystanie z niego darmowe.

2. Aktiv Park (Zalasewo)

Park rowerowy ze znakami drogowymi dla dzieci i młodzieży wraz z infrastrukturą rekreacyjno-sportową dla aktywności fizycznej młodzieży i dorosłych, po południowej stronie Swarzędza. Dodatkowo wybiegiem dla psów i kilkoma miejscami postojowymi na samochody. Możliwość modułowego wykonywania prac w zależności od kosztów na poszczególnych etapach.

Projekt lokalny:

3. Wybieg dla psów (Swarzędz)

Projekt zakłada stworzenie bezpiecznej przestrzeni wybiegowej dla psów. Ogrodzony teren o podłożu trawiastym o powierzchni 1250 m2 w rejonie osiedli północnych i w pobliżu Jeziora Swarzędzkiego – trójkątny pas zieleni przy Alei im. Henryka Błachnio.

4. Boisko wielofunkcyjne (Rabowice)

Projekt boiska wielofunkcyjnego do tenisa, siatkówki i koszykówki. Pozwoli on w przyszłości ubiegać się o środki na jego realizację + ogrodzenie terenu.

5. Ulice: Szparagowa, Wiosenna i Rolna – dokumentacja (Paczkowo)

Opracowanie dokumentacji technicznej dla ulic: Szparagowa, Wiosenna i Rolna w Paczkowie.

6. Budowa przedłużenia ścieżki rowerowej – projekt (Swarzędz)Projekt, a w dalszej perspektywie budowa przedłużenie odcina ścieżki rekreacyjnej (pieszo-rowerowej) wzdłuż linii brzegowe Jeziora Swarzędzkiego umożliwi bezpieczne przemieszanie się rodzin z dziećmi oraz osób korzystających aktywnie z wypoczynku.

7. Ulica Południowa – dokumentacja (Kobylnica)

Opracowanie dokumentacji pod budowę ulicy Południowej w Kobylnicy.


Projekt dodatkowy:

8. Adaptacja terenu Ośrodka Kultury – dokumentacja (Swarzędz)

Opracowanie dokumentacji pod adaptację terenu Ośrodka Kultury. Adaptacja uwzględnia parking oraz zadaszone wiaty rowerowe.

9. Projekt rodzinnego placu gier i zabaw (Gruszczyn)

Projekt zakłada sporządzenie zagospodarowanie terenu na terenie tzw. Osiedla Muzyków w Gruszczynie. Obejmuje m.in.: nasadzenia zieleni, wyznaczenie pola na ognisko, stolik szachowy oraz budowę mini boiska sportowego wraz z piłko chwytami.

10. Stanowisko czytelnicze w Bibliotece Publicznej (Swarzędz)

Projekt zakłada utworzenie w Bibliotece Publicznej w Swarzędzu ogólnodostępnego stanowiska umożliwiającego skorzystanie z zasobów biblioteki osobom mającym problemy ze wzrokiem: niedowidzącym, niewidomym i starszym, wyrównując w ten sposób ich szanse w dotarciu do świata literatury.

11. Swarzędzcy Patroni (Swarzędz)

Przygotowanie i zamontowanie kilkudziesięciu tablic zawierających informacje o postaciach historycznych będących patronami ulic w Swarzędzu.

12. Plac rekreacyjno wypoczynkowy (Wierzenica)

„Dąbki” to zwyczajowa nazwa boiska i placu zabaw we wsi Wierzenica. Ten uroczy zakątek otoczony drzewami na skarpie doliny rzeki Głównej jest ulubionym miejscem spędzania wolnego czasu. Projekt obejmuje gruntowną modernizację terenu rekreacyjno-sportowego wraz z doposażeniem.

/UMiG t.ryb./


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *