Jak wybrać odpowiednią lokatę bankową?

Oszczędność jest obecnie synonimem rozwagi i przyszłościowego milczenia. Zarówno osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wszystko, czego zapragną, jak i obłędnie bogaci miliarderzy zdają sobie sprawę z wartości pieniądza. Jedną z popularnych form odkładania pieniędzy są lokaty bankowe, których bezpieczeństwo gwarantuje bankowy fundusz gwarancyjny. Jednak nie każdy rozumie w pełni tę nazwę. Decydując się na lokatę, warto dogłębnie zrozumieć czym są i jak działają.

 1. Co to jest lokata bankowa i czym różni się od konta oszczędnościowego?
 2. Jakie są rodzaje lokat bankowych?
 3. Co jest najważniejsze w przypadku lokat bankowych?

Zastanówmy się, czym jest i w jaki sposób znaleźć najlepszą lokatę.

Co to jest lokata bankowa i czym różni się od konta oszczędnościowego?

Lokata bankowa jest jedną z form umowy, jaką można zawrzeć z bankiem. Polega ona na tym, że do banku składa się określoną sumę pieniędzy na pewien czas. Następnie, w zależności od tego jaka jest wysokość oprocentowania kwota się zwiększa, ponieważ bak obraca danymi mu pieniędzmi. Po minięciu terminu bank zwraca klientowi sumę powiększoną o owe odsetki. Wydawać by się zatem mogło, że konto oszczędnościowe i lokata bankowa to niemalże to samo. Faktycznie, wiele elementów jest bardzo podobnych. Konta oszczędnościowe są jednak zakładane bezterminowo, w przeciwieństwie do lokat. Co więcej, konto pozwala na dowolne ingerowanie w środki, jakie na nim się znajdują. Warto zwrócić uwagę także na to, że istnieje wiele różnych rodzajów lokat. Przykładowo istnieje lokata na nowe środki lub lokata dwuwalutowa. W zależności od sytuacji życiowej można znaleźć ofertę najlepszą dla siebie, dzięki czemu zysk klienta będzie dla niego najbardziej korzystny.

Jakie są rodzaje lokat bankowych?

Istnieją różne rodzaje lokat bankowych. Różnią się między sobą przeznaczeniem, kwotą, jaką można na nich ulokować czy czasem, na jaki zawierana jest umowa między bankiem a klientem.

Są to:

 • lokaty terminowe,
 • lokaty rentierskie,
 • lokaty strukturyzowane,
 • lokaty automatyczne,
 • e-lokaty,
 • lokaty dynamiczne,
 • lokaty mobilne,
 • lokaty negocjowane,
 • lokaty overnight.

Wybierając lokatę bankową warto zwrócić uwagę także na rodzaj oprocentowania. Wyróżnia się dwa: oprocentowanie stałe oraz oprocentowanie zmienne. Pierwszy rodzaj daje pewność tego, jaka kwota zostanie na końcu wypłacona. Z kolei drugi rodzaj, jakim jest zmienne oprocentowanie lokaty może się wahać w zależności od tego, jakie zmiany są wprowadzane przez RPP.

Co jest najważniejsze w przypadku lokat bankowych?

Wybór najlepszej lokaty nie jest łatwy. Sprawy nie ułatwia także fakt, że istnieją inne, podobne rozwiązania, jak na przykład elastyczne konto oszczędnościowe. Osoby, które nie są zorientowane we wszystkich możliwościach, poszukując najlepszego rozwiązania można poczuć zagubienie. Czy pod uwagę brać tylko oprocentowanie lokaty? Czy lepsza jest lokata terminowa, a może lokata walutowa? Możliwości jest naprawdę dużo. Rozwiązaniem wielu problemów może okazać się na przykład porównywarka lokat http://lokatowy.pl. Dzięki niej można wybrać najlepszą lokatę nie przeglądając tysięcy ofert. Porównywarka podaje podstawowe informacje na temat konkretnych możliwości. Podane jest nie tylko oprocentowanie lokat, ale i ilość środków, jakie można przeznaczyć, czas trwania umowy i nazwę banku, jaki  proponuje ofertę. Warty uwagi może być także ranking lokat bankowych. Dzięki niemu można przyjrzeć się najlepszym możliwościom. Korzystanie z tego rodzaju narzędzi daje szansę na oszczędzenie czasu i ułatwienie sobie wyboru.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *