Intermarche Swarzędz czynne w niedziele – do sklepu z lekturą w ręce

Od lutego funkcjonuje uszczelniona ustawa dotycząca zakazu handlu w niedziele – poradziło sobie z tym Intermarche Swarzędz, które teraz jest czynne przez cały tydzień. Jako klub czytelnika. 

Od 22 lipca 2022 r. sklep w Centrum Handlowym ETC Swarzędz oficjalnie funkcjonuje przez cały tydzień. Tego dnia ogłoszono, że Intermarche Swarzędz będzie czynne we wszystkie niedziele. Staje się bowiem klubem czytelnika i jako taki może funkcjonować również w dni objęte zakazem.

Przed wprowadzeniem zmian w ustawie sklepy funkcjonowały deklarując się jako placówki pocztowe. W wyniku nowelizacji aby sklep mógł sprzedawać w niehandlowe niedziele musiałby 40% swoich przychodów mieć właśnie z działalności pocztowej. Oczywiście dla sklepów zatrudniających pracowników wymóg ten był nierealny do spełnienia, ale też nikt nawet nie próbował udawać, że nie chodziło o ominięcie zakazu sprzedaży w niedziele.

Zakaz handlu i tak zwane handlowe bądź niehandlowe niedziele, to jeden z bardziej dzielących opinię przepisów. Z jednej strony mowa o swobodzie w działaniu i dostępności produktów, zwłaszcza dla osób, które nie są w stanie, z różnych względów, zrobić zakupów w tygodniu. Z drugiej natomiast chodzi o zagwarantowanie przynajmniej jednego dnia odpoczynku pracownikom sklepów. Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, w której dwie osoby w rodzinie pracują w handlu i przez cały tydzień ciężko im wygospodarować choćby jeden dzień, by wspólnie spędzić czas. Informacja o otwarciu działalności swarzędzkiego sklepu przez okrągły tydzień wzbudziła sporo emocji i skrajnych opinii. Można to zobaczyć choćby pod wpisem sklepu w mediach społecznościowych.

Teraz należy się zastanowić, czy również inne sklepy pójdą tym szlakiem i również otworzą punkty czytelnicze. Przypomnijmy, że w 2022 roku mamy 7 niedziel handlowych. Przed nami jeszcze trzy: 28 sierpnia, 11 i 18 grudnia.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Intermarche Swarzędz czynne w niedziele
Intermarche Swarzędz czynne w niedziele – do sklepu z lekturą w ręce. Fot. Intermarche Swarzędz

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *