Gruszczyn, Zalasewo i Nowa Wieś – oto bastiony Trzaskowskiego. A jak wypadli inni?

W gminie Swarzędz wygrał Rafał Trzaskowski, a najliczniej zagłosował na niego Gruszczyn, Zalasewo i Nowa Wieś, są to bastiony Trzaskowskiego. Najmniej głosów zdobył w Wierzonce i w Kobylnicy. 

Gruszczyn i Zalasewo: Bastiony Trzaskowskiego

W niektórych obwodowych komisjach wyborczych sprawa wyboru prezydenta rozstrzygnęłaby się już w pierwszej turze. Rafał Trzaskowski, jako jedyny kandydat w Swarzędzu, przekroczył w kilku miejscach naszej gminy próg 50%. Największe poparcie, w ujęciu procentowym, prezydent Warszawy, zdobył w komisji nr 21 (Świetlica Wiejska, Gruszczyn ul. Swarzędzka 40). Co ciekawe, najsilniejszym kontrkandydatem Trzaskowskiego nie był tutaj prezydent Andrzej Duda, a Szymon Hołownia (wynik do złudzenia przypomina wyniki naszej sondy). Rafał Trzaskowski w Gruszczynie zdobył 53,80% poparcia. Niewiele gorzej wypadł w Zalasewie (w komisji 24 – Szkoła Podstawowa Nr 2, Zalasewo ul. Jana Heweliusza 26): 52,63% oraz na Nowej Wsi (komisja nr 4 Szkoła Podstawowa nr 5, os. Mielżyńskiego 3a): 51,33%.

A gdzie było najmniej zainteresowanych oddaniem głosu na Rafała Trzaskowskiego? W Wierzonce (komisja nr 19 – Szkoła Podstawowa, Wierzonka ul. Karłowicka 3) zaufało mu 29,98%, co stanowi wynik i tak powyżej krajowego rezultatu kandydata Koalicji Obywatelskiej (najprawdopodobniej, nie ma jeszcze pełnych danych z kraju). Drugi najgorszy wynik, to stara część Swarzędza i komisja nr 9 (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Zamkowa 20): 35,69%. Również w Kobylnicy, wynik był zbliżony – w komisji nr 22 (Szkoła Podstawowa, ul. Poznańska 50, Kobylnica): 35,78%.

W Wierzonce rządzi Andrzej Duda

Andrzej Duda w wyborach w naszej gminie zdobył 26,38% głosów mieszkańców. Największą popularnością cieszył się w komisji nr 19, w Wierzonce, gdzie poparło go 44,73% mieszkańców. Blisko 40% zdobył w Kobylnicy (komisja nr 22 Szkoła Podstawowa, ul. Poznańska 50, Kobylnica): 38,64%. Trzecia komisja, w której najchętniej głosowano na Dudę, to komisja nr 9 (Szkoła Podstawowa nr 1, ul. Zamkowa 20): 36,51%. Co warto zaznaczyć, są to komisje, w których Rafał Trzaskowski cieszył się najmniejszą popularnością w gminie.

To jak wygląda sprawa z komisjami, gdzie prezydent Duda uzyskał najgorszy w ujęciu procentowym wynik? Tu też nie ma zaskoczenia, gdyż ponownie mamy niemal dokładne odwrócenie wyników Trzaskowskiego. W komisji nr 24 (Szkoła Podstawowa Nr 2, Zalasewo ul. Jana Heweliusza 26), Andrzej Duda zdobył 13,84% poparcia. Na drugim miejscu komisja, o której jeszcze nie pisaliśmy. Jest to komisja z… Zalasewa. Komisja nr 17 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie, Zalasewo ul. Planetarna 7) i wynik 17,10% poparcia dla prezydenta Dudy. Stawkę uzupełnia Gruszczyn z komisją nr 21 (Świetlica Wiejska, Gruszczyn ul. Swarzędzka 40), gdzie Duda uzyskał 17,79% głosów.

Szymon Hołownia z drugim wynikiem w Zalasewie

W dwóch komisjach, obu zlokalizowanych w Zalasewie, Szymon Hołownia zdobył przeszło 25% głosów. Tak wysoki wynik zawdzięcza mieszkańcom głosującym w komisji nr 17 (Szkoła Podstawowa nr 1 w Zalasewie, Zalasewo ul. Planetarna 7): 25,90% oraz komisji nr 18 (Szkoła Podstawowa nr 2 w Zalasewie, Zalasewo ul. Jana Heweliusza 26): 25,36%. Najmniejszy ułamek głosów Szymon Hołownia zdobył w Kobylnicy (komisja nr 22 Szkoła Podstawowa, ul. Poznańska 50, Kobylnica) – 15,21%.

Cały czas czekamy na szczegółowe wyniki dotyczące całego kraju. Zostaną one podane na stronach Państwowej Komisji Wyborczej.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

2 thoughts on “Gruszczyn, Zalasewo i Nowa Wieś – oto bastiony Trzaskowskiego. A jak wypadli inni?

 • 30 czerwca 2020 at 14:32
  Permalink

  Nie wymądrzaj się. A moze chodzi o innych kandydatów?

  Reply
 • 29 czerwca 2020 at 17:09
  Permalink

  obaj, obydwaj, oba – liczebnik odpowiadający liczbie 2, wskazujący, że to, o czym mowa, dotyczy każdej z dwóch wymienionych wcześniej osób, rzeczy lub spraw.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *