Prawie 500 zakażeń COVID-19: analizujemy dostępne dane

Liczba zakażeń COVID-19 według oficjalnych danych z poznańskiego Sanepidu wynosi w gminie Swarzędz już prawie 500, ale faktyczne liczby mogą być jeszcze wyższe. 

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu przedstawiła dane dotyczące koronawirusa dla gmin powiatu poznańskiego i Poznania aktualne na dzień 5 listopada 2020 r. Wynika z nich, że w gminie Swarzędz jest już prawie 500 zakażeń COVID-19. Dokładna liczba to 495 aktywnych przypadków. Od początku pandemii liczba zarażonych mieszkańców urosła do 556 osób. 4 swarzędzan przebywa aktualnie w szpitalu w związku z wirusem. 58 osób to tak zwani ozdrowieńcy, 3 mieszkańców gminy Swarzędz zmarło.

Faktyczne liczby są większe?

Jak zauważa portal tukostrzyn.pl wartości podawane przez poznański Sanepid są zdecydowanie zaniżone i uwzględniają zaledwie 63,5% wszystkich raportowanych przez służby sanitarne przypadków. Co więcej, jak zaznacza portal, realne wartości są jeszcze wyższe, gdyż jest szereg zarażeń, które w żaden sposób nie są rejestrowane – na każde zdiagnozowane zarażenie przypadać ma od 6 do 10 zakażeń. Gdyby te obliczenia matematyków z Uniwersytetu Warszawskiego były trafne, oznaczałoby to, że w gminie Swarzędz mamy aktualnie nawet do niemal 5 tys. aktywnych przypadków. Portal tukostrzyn.pl przygotował też ciekawe zestawienie prezentujące potwierdzone testami zakażenia dla każdej gminy powiatu po przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Daje to obraz, dzięki któremu można porównać sytuację pandemii pomiędzy poszczególnymi gminami. Z tej analizy wynika, że Swarzędz jest w środku stawki ze 147 zakażeniami na 10 tys. mieszkańców. Dla porównania sąsiedni Kostrzyn ma ich 93, ale za to będące niżej od naszej gminy w statystykach przy użyciu liczb bezwzględnych Dopiewo, ma takich przypadków 205 (na 10 tys. mieszkańców). Poniżej prezentujemy zestawienie przygotowane przez tukostrzyn.pl.

prawie 500 zakażeń covid

Dane powiatowego Sanepidu są zaniżone

Wracając do liczb prezentowanych przez PSSE, to w powiecie poznańskim jest 3 861 aktywnych przypadków, a 4 332 zarażenia były zdiagnozowane od początku pomiarów. 30 mieszkańców powiatu jest hospitalizowanych. 440 osób to tak zwani ozdrowieńcy, natomiast 31 osób zmarło.

W Poznaniu liczba aktywnych przypadków, też według danych poznańskiego Sanepidu, wynosi 5 989. Od początku pandemii stwierdzono 6 899 zakażeń patogenem. 58 poznaniaków jest hospitalizowanych. 834 osoby to ozdrowieńcy, a 76 mieszkańców stolicy Wielkopolski zmarło.

prawie 500 zakażeń covid

Z raportu przygotowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Poznaniu wynika, że w powiecie poznańskim mamy 5 548 aktywnych przypadków, a więc znacznie więcej niż w przypadku opóźnionych informacji przekazywanych przez powiatową jednostkę Sanepidu. Łączna liczba zakażeń w powiecie to 6 078 przypadków.

Podobnie ma się sytuacja w przypadku danych WSSE jeśli chodzi i miasto Poznań. Tu również liczba aktywnych przypadków jest wyższa niż w danych PSSE i wynosi 7 762. Liczba wszystkich zakażeń wzrosła do 8 606. Co ciekawe, wczoraj nastąpił drastyczny wzrost liczby zakażeń w Poznaniu. Stwierdzono 1 087 nowych zarażeń COVID-19.

prawie 500 zakażeń covid

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *