Gratka dla zainteresowanych historią Swarzędza /aktualizacja 26.03.: album dostępny on-line/

/aktualizacja 26.03.2018/

Jak dowiedzieliśmy się, publikacja „Swarzędz wczoraj i dziś. Album z okazji 380. rocznicy lokacji miasta” ma trafić do sprzedaży w Swarzędzkim Centrum Historii i Sztuki, które ma zostać niebawem otwarte w budynku dawnej remizy strażackiej w Swarzędzu przy ul. Bramkowej 6. 

Do tego czasu można korzystać z wersji cyfrowej albumu, który jest dostępny tutaj (strony Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu).Z okazji 380-lecia lokacji Swarzędza wydana została jubileuszowa publikacja na temat naszego miasta: „Swarzędz wczoraj i dziś. Album z okazji 380. rocznicy lokacji miasta”.

Album można podzielić na cztery części. W pierwszej znajdują się informacje dotyczące miasta – jego położenia geograficznego, historii i charakteru, a także zmian jak zaszły na przestrzeni lat w Swarzędzu oraz wydarzeń, które przyczyniły się do jego rozwoju. Tutaj opisane zostały zarówno pejzaż kulturalny miasta, obiekty godne uwagi, atrakcje turystyczne, jak i ślady dawnych wydarzeń, tablice upamiętniające ważne osoby, bohaterów poległych za wolność oraz sylwetki ludzi, którzy urodzili się i żyli w Swarzędzu.Druga część ma charakter albumowy – znajdują się w niej zdjęcia różnych części i obiektów Swarzędza przedstawione na fotografiach współczesnych oraz wykonanych na początku XX wieku, pochodzących niejednokrotnie ze starych pocztówek. Kolejna część publikacji poświęcona jest swarzędzkim patronom ulic, alei i rond. Wydanie kończy kalendarium historyczne obejmujące okres od XII wieku do roku 2018.

Publikacja wydana została przez Urząd Miasta i Gminy w Swarzędzu, zespół redakcyjny tworzyli: Aurelia Bartoszek, Ewa Buczyńska, Włodzimierz Buczyński, Antoni Kobza, Agata Kubacka, Marcin Młodziński, Bolesława Nawrocka, Teresa Radziszewska i Tomasz Rybarczyk.Publikacja znajduje się  m.in. w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej w Swarzędzu. Zachęcamy do zapoznania się z nią.

Poniżej prezentujemy kilka stron z albumu. 

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *