Festiwal Rzeźby Lodowej 2017

Arcydzieła z lodowej bryły już wkrótce w Poznaniu. Zbliża się Festiwal Rzeźby Lodowej STIHL POZnan Ice Festival 2017

Najlepsi światowi rzeźbiarze w lodzie już po raz dwunasty zaprezentują swoje zimowe arcydzieła na Starym Rynku w Poznaniu. Lodowa kraina, która powstanie z rzeźb i festiwalowych dekoracji, to nic innego jak Festiwal Rzeźby Lodowej STIHL POZnan Ice Festival, który odbędzie się w dniach 9-10 grudnia w stolicy Wielkopolski. Rzeźby w lodzie wykona kilkunastu rywalizujących ze sobą artystów z całego świata, w tym polscy faworyci – zwycięzcy ubiegłorocznej edycji wydarzenia. Wszystko to w przedświątecznej, magicznej atmosferze.

Kilka ciężarówek-chłodni, wypakowanych tonami lodu w formie wielkich brył, pilarki, dłuta i świąteczny Poznań – to właśnie Festiwal Rzeźby Lodowej STIHL POZnan Ice Festiwal, będący jedynym tego rodzaju wydarzeniem w Europie. W tym roku będą to dwa dni weekendowych, zimowych atrakcji i sztuki tworzonej wprost na oczach festiwalowych gości. Wydarzenie jest integralną częścią bożonarodzeniowych imprez organizowanych przez Miasto Poznań. Atmosferę już czuć, bowiem 18 listopada na Placu Wolności ruszyło słynne Betlejem Poznańskie, które na Stary Rynek dotrze 2 grudnia. Dodatkowo, podczas trwania festiwalu na Starym Rynku dla wszystkich zwiedzających dostępne będzie stoisko STIHL.

Pierwszy dzień festiwalu, 9 grudnia wypełni Speed Ice Carving, polegający na wykonaniu przez artystów losowo wskazanego przez jury symbolu lub postaci świątecznej. Wyzwaniem jest stworzenie lodowej rzeźby przed upływem limitu 30 minut, a więc artyści z pilarkami
w ręku muszą dać z siebie wszystko. Następnie wybierane zostają najlepsze dzieła, które przechodzą do kolejnych rund, a wreszcie do trwającego 45 minut finału. Tworzeniu lodowych dzieł towarzyszyć będą też m.in. warsztaty z rzeźbienia dla dzieci oraz występy muzyków wykonujących kolędy.

W poznańskim festiwalu startuję od wielu lat. Gości, odwiedzających wydarzenie już od 12 lat jest coraz trudniej zadziwić, dlatego z pewnością muszę dać z siebie wszystko. Liczę na to, że pogoda dopisze – najlepiej mocno na minusie – i rzeźby będą cieszyły Poznaniaków jak najdłużej. Najlepszy efekt powstaje po zmroku, gdy dochodzi gra świateł w wyrzeźbionych lodowych bryłach mówi Michał Mizuła, startujący w STIHL POZnan Ice Festival 2017, zwycięzca Speed Ice Carving 2016.

Jeszcze bardziej, o ile to możliwe, widowiskowym i emocjonującym dniem będzie niedziela 10 grudnia, kiedy to artyści będą pracować nad autorskimi rzeźbami, które w całości wykonają z ogromnych brył lodu. Przez 8 godzin będą na oczach całego poznańskiego Starego Rynku przekuwać tony zamarzniętej wody w fascynujące, lśniące rzeźby. Rywalizacja toczyć się będzie w 2-osobowych zespołach. Wystąpi 16 artystów z całego globu, m.in. USA, Filipin, Malezji, Hiszpanii czy Bułgarii. Polskę reprezentować będzie trzech zawodników: Marek Szewczyk, Piotr Boroń (zwycięzcy STIHL POZnan Ice Festival 2016!) oraz Michał Mizuła – pochodzący z Poznania rzeźbiarz światowej klasy i zdobywca niejednego podium na międzynarodowych zmaganiach w tworzeniu lodowej rzeźby, a także rekordzista Guinessa w wysokości lodowej rzeźby.

O zawodach

STIHL POZnan Ice Festival to jedyna tego typu impreza w Europie, organizowana od 2006 roku w ramach Betlejem Poznańskiego. Współorganizatorem wydarzenia jest Miasto Poznań. W konkursie startuje światowa czołówka rzeźbiarzy w lodzie – mistrzowie świata i laureaci najbardziej prestiżowych konkursów w tej dziedzinie sztuki. Przed rokiem zwyciężył duet Polaków: Marek Szewczyk i Piotr Boroń, którzy zachwycili jury i widownię rzeźbą dwóch boksujących się kangurów, stworzonych z kilkuset kilogramowych brył lodu. Drugie miejsce zdobył kanadyjsko-filipiński zespół w składzie Antonio Baisas i Ross Baisas z projektem kobiety odpoczywającej w lodowym hamaku. Brąz otrzymali Litwini Dalius Dregva i Vidas Simanavcius, prezentując rzeźbę diabła ziejącego ogniem. Każdy z uczestników konkursu wyposażony jest w profesjonalne narzędzia: pilarkę elektryczną, frezarkę oraz różnego rodzaju dłuta. Do uzyskania efektów wizualnych wykorzystuje się też m.in. suchy lód.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *