Kościan podbity! Wysokie zwycięstwo Unii w 98. rocznicę powstania
klubu

W drugim meczu sezonu Unici pokonali Obrę Kościan 5:1. Tak okazała wygrana dała
„Dumie Swarzędza” awans na pozycję lidera IV ligi.
W pierwszej połowie Unia była stroną przeważającą. Podopiecznym Pawła Boryczki udało się
nawet dwukrotnie trafić do siatki, ale w obu przypadkach sędzia nie uznał bramki.
Najpierw, w 14. minucie kiedy gola strzelił Krystian Pawlak arbiter dopatrzył się przewinienia
gości. Natomiast dwie minuty później Mateusz Świergiel został złapany na rzekomym
spalonym.
Najbliższy wpisania się na listę strzelców w pierwszej połowie był Wojciech Antczak.
Pomocnik Unii fenomenalnie uderzył z dystansu, ale piłka poleciała minimalnie nad
poprzeczką.
Worek z bramkami rozwiązał się dopiero w drugiej połowie. W 47. minucie jeden z Unitów
został sfaulowany tuż przed polem karnym gospodarzy. Do rzutu wolnego podszedł Tomasz
Neumann. Stoper SKS-u ładnym strzałem trafił w słupek i piłka wróciła na plac gry, gdzie
jeden z zawodników Obrzanki chcąc wybić piłkę przewrócił się i dotknął ją ręką. Sędzia
podyktował rzut karny, którego nie zmarnował Neumann.
Obra odpowiedziała po kilku minutach. W 54. minucie Krzysztof Marchewka przelobował
Andrzeja Budnika i było 1:1. Potem strzelali już jednak tylko przyjezdni.
W 73. minucie po zamieszaniu pod bramką kościańskiej drużyny Gerard Pińczuk z kilku
metrów wpakował futbolówkę do siatki. Cztery minuty później gola na 3:1 strzelił Marcin
Nowicki.
Nie było to ostatnie słowo obu piłkarzy w tym meczu. Pińczuk ponownie wpisał się na listę
strzelców w 79. minucie. „Gery” wykorzystał wówczas zagranie Damiana Buczmy.
Rezultat spotkania na 5:1 dwie minuty przed ostatnim gwizdkiem ustalił Marcin Nowicki.
Piłkę na wprost bramki wyłożył mu Jan Paczyński, który podczas rajdu po lewej stronie boiska
umiejętnie minął dwóch rywali.

Po dwóch meczach swarzędzanie mają komplet zwycięstw i dzięki najlepszemu bilansowi
bramkowemu w całej lidze zostali liderami rozgrywek. Kolejną batalię o punkty rozegrają w
niedzielę z KS-em Opatówek. Spotkanie rozpocznie się o godz. 14:00 na Stadionie Miejskim w
Swarzędzu.
Obra Kościan – Unia Swarzędz 1:5 (0:0)
Bramki: Krzysztof Marchewka (54′) – Tomasz Neumann (48′ – z rzutu karnego), Gerard
Pińczuk (73′, 79′), Marcin Nowicki (77′, 88′).
Skład Unii: Andrzej Budnik – Paweł Koralewski, Radosław Barabasz, Tomasz Neumann,
Damian Buczma – Mateusz Świergiel (65′ Jan Paczyński), Mateusz Molewski (75′ Igor Jurga),
Wojciech Antczak, Gerard Pińczuk, Marcin Łażewski (80′ Aleksander Pawlak) – Krystian
Pawlak (46′ Marcin Nowicki).

tekst i zdjęcie Jan Piechota

Piłkarze Pawła Boryczki odnieśli trzecie zwycięstwo z rzędu. W sobotę wygrali u siebie z KS-em Opatówek 3:0.

Trener Unii w batalii z drużyną z powiatu kaliskiego postawił na kilku piłkarzy, którzy w pierwszych dwóch spotkaniach nie znaleźli się w podstawowym składzie. Od początku było widać przewagę gospodarzy, choć przyjezdni również tworzyli sobie sytuacje. Kiedy już jednak podopieczni Dawida Jóźwiaka zagrażali bramce Unii, to albo brakowało im szczęścia albo skutecznie interweniowała obrona swarzędzan.  Pierwszą bramkę w 12. minucie zdobył Tomasz Neumann, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego i głową skierował piłkę do siatki. Warto podkreślić, że jest to trzeci mecz z rzędu, w którym obrońca „Dumy Swarzędza” wpisuje się na listę strzelców.

Kolejne bramki padły dopiero po przerwie. W 61. minucie Gerard Pińczuk brawurowo odebrał piłkę jednemu z rywali i oddał strzał na bramkę, który na bok skierował golkiper gości – Adam Dwornik. Futbolówka trafiła pod nogi Jana Paczyńskiego, który zaaplikował ją do pustej bramki. Wynik spotkania na 3:0 ustalił w 83. minucie Mateusz Molewski. Pomocnik SKS-u dopadł do piłki w polu karnym przeciwników, po tym jak zablokowali oni uderzenie Neumanna. „Molo” nie mógł się pomylić i strzałem z kilku metrów zanotował drugie trafienie w tym sezonie.

Mimo zwycięstwa Unia spadła w tabeli IV ligi z pierwszego miejsca na drugie. Wynika to z kolejnego zwycięstwa Pogoni Nowe Skalmierzyce, które może się pochwalić lepszym bilansem bramek od ekipy ze Swarzędza.

Unia Swarzędz – KS Opatówek 3:0 (1:0)

Bramki: Tomasz Neuman (12′), Jan Paczyński (61′), Mateusz Molewski (83′).

Skład Unii: Dariusz Nowak – Aleksander Pawlak, Filip Soboń, Tomasz Neumann, Damian Buczma – Jan Paczyński, Hubert Goncerzewicz (58′ Mateusz Molewski), Igor Jurga (78′ Radosław Barabasz), Gerard Pińczuk, Patryk Pawłowski (58′ Marcin Łażewski) – Marcin Nowicki (58′ Mateusz Świergiel).