Długi Stół: niemarnowanie żywności i pomoc potrzebującym, teraz również w Swarzędzu

Długi Stół jest inicjatywą grupy osób, którym bliskie jest niemarnowanie żywności, oraz idea pomagania osobom potrzebującym. Długi Stół działa na terenie Poznania od marca 2020 roku, a teraz od lutego 2021 również na terenie miasta i gminy Swarzędz.

Tak swoją aktywność opisują organizatorzy: „Działamy w ten sposób, że pozyskujemy od lokalnych sprzedawców żywność, która nie została sprzedana, jednak nadal jest zdatna do spożycia. Jedzenie tego samego dnia jest posortowane i przekazane osobom potrzebującym, oraz organizacjom z którymi współpracujemy. Dzięki takiemu podejściu żywność nie trafia do śmietnika i pomaga ludziom w trudnych sytuacjach losowych. Są to głównie owoce i warzywa.”

Jedzenie trafia do rodzin, seniorów, osób w kryzysie bezdomności, oraz osób w trudnej sytuacji ekonomicznej. Od marca 2020 udało się uratować około 25 ton żywności.

Paczki żywnościowe są wydawane w każdą sobotę w godzinach od 14:00-15:00 w Świetlicy Wiejskiej w Jasinie na ul. Wrzesińskiej 152 (wejście od ul. Sołeckiej).

Co więcej, teraz każdy może się włączyć w pomoc: „Szukamy wolontariuszy, którzy chcieliby pomóc w zbieraniu, sortowaniu i dystrybucji paczek.”

A jeśli ktoś nie ma czasu na wolontariat, to może przekazać żywność, to też będzie ogromne wsparcie: „Zapraszamy również osoby chcące przekazać żywność np. z indywidualnych gospodarstw domowych o pozostawianie żywności w koszu umieszczonym przed świetlicą w każdą sobotę w godzinach od 8:00 – 14:00.”

Organizatorem Długiego Stołu jest Stowarzyszenie Zielona Grupa, a kontaktować się można z panem Przemysławem Szymańskim, pod numerem telefonu: 792 300 890.

Długi Stół ma też swoją grupę na Facebooku – tutaj link.

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ

Długi Stół niemarnowanie żywności
Długi Stół niemarnowanie żywności i pomoc potrzebującym, teraz również w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *