Daniel Lismore ponownie odwiedzi galerię w Starym Browarze

Wystawa brytyjskiego twórcy Daniela Lismore’a w Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze dobiega końca. Ekspozycję można odwiedzić jeszcze tylko do końca lutego. Dla tych, którzy oglądając wystawy współczesnej sztuki zadają sobie pytanie: “Co artysta miał na myśli?”, mamy dobrą wiadomość. 19 lutego dowiemy się tego “z pierwszej ręki” podczas otwartego oprowadzania po wystawie o godz. 18:00, które Daniel Lismore poprowadzi osobiście.

Trzy sale Galerii na Dziedzińcu w Starym Browarze od listopada wypełniają postacie ubrane w rzeźbiarskie stroje wykonane z tkanin, biżuterii i rozmaitych przedmiotów. Pierwsze skojarzenie: terakotowa armia chińskich wojowników. Skojarzenie trafne, bo słynny zabytek był jedną z inspiracji Daniela Lismore’a do stworzenia wystawy eklektycznych kostiumów jego autorstwa. Ta modowa “armia” wygląda jak pochód sobowtórów artysty – każdy manekin ma maskę z odlewem jego twarzy w charakterystycznym makijażu.

Jestem dziełem sztuki. A Ty?

„Be yourself, everyone else is already taken” – to zarówno życiowa dewiza Daniela Lismore’a, jak i tytuł wystawy prac, która od 2016 roku przemierza świat. Rzeźby składające się na tę ekspozycję nie różnią się niczym od strojów, w których artysta codziennie wychodzi z domu. To dlatego nazywa siebie “żywym dziełem sztuki”. Artystę nie sposób zaszufladkować. Projektant mody, rzeźbiarz – żadna metka nie oddaje w pełni jego kreatywności.

Wystawa w Starym Browarze ma również interaktywną część. Na drugim piętrze galerii na ścianie umieszczono napis, nawiązujący do tytułu projektu: “Jestem dziełem sztuki. A Ty?”. Zwiedzający zachęcani są przez pracowników galerii do zapisywania odpowiedzi na samoprzylepnych karteczkach. Od listopada ściany sali pokryły się gąszczem “post-itów” pełnych osobistych notatek, dowcipów, rysunków i komentarzy do wystawy. “Jestem dziełem sztuki przetrwania”, “Dzikusem z lasu”, “Dziełem natury”, “Skrzypnięciem podłogi”, “Unikatem” – to kilka wybranych napisów na karteczkach. Ktoś odpowiedział “Jestem… pod wielkim wrażeniem”.

Komentarzem, jaki najczęściej słyszymy od gości galerii, którzy zobaczyli wystawę Lismore’a jest: “nigdy nie widziałam/widziałem niczego podobnego”. O taki efekt nam chodziło – zaskoczenie, może nawet odrobina prowokacji. Ta wystawa to jednak przede wszystkim wizualna uczta – mówi Marta Kabsch, koordynator ds. PR Starego Browaru. W trakcie oprowadzania Daniel opowie o historii powstania wybranych prac. Każdy kostium-rzeźba to opowieść o podróżach i niezwykłych znajomościach, jakie artysta nawiązał w trakcie swojej kariery.

Udział w oprowadzaniu jest bezpłatny. Wystawa czynna jest jeszcze do końca lutego. Galerię można odwiedzać codziennie w godz. 12:00 – 20:00, bilet wstępu kosztuje 10 zł.

Oprowadzanie po wystawie “Jestem dziełem sztuki” Daniela Lismore’a
Spotkanie artysta poprowadzi osobiście.
19 lutego (środa), godz. 18:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, Poznań
Wstęp bezpłatny

Wystawa Daniela Lismore’a “Jestem dziełem sztuki”
Czynna do 29 lutego, codziennie w godz. 12:00-20:00
Galeria na Dziedzińcu, Stary Browar, Poznań
Bilet wstępu (do nabycia przed wejściem na wystawę): 10 zł (płatność tylko kartą)

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *