Bus-Tramwaj-Kolej – wygodnie, a czy drogo?

Osoby dojeżdżające regularnie do Poznania pociągiem i muszące się przesiadać na poznańską komunikację miejską mogą korzystać z wygodnego rozwiązania jakim jest wspólny okresowy bilet kolejowy (POLREGIO i Kolei Wielkopolskich) i Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. Nie jest to rozwiązanie nowe (działa od 2012 roku), ale na pewno warto je przypomnieć!

Bilet ten umożliwia przesiadkę na dowolny autobus lub tramwaj w Poznaniu bez potrzeby dokupienia dodatkowego biletu miesięcznego. Ponadto podróżujący mają możliwość skorzystania z dojazdu poza Poznań, wszędzie tam, gdzie dociera poznańska komunikacja miejska.Swarzędz leży w kolejowej strefie B i jeśli nie planujemy oddalać się regularnie od Swarzędza w kierunku wschodnim (np. do Paczkowa – to już strefa C) lub wyjeżdżać poza Poznań na pozostałych trasach dalej niż strefa B sięga (zasięg strefy klejowej na mapie poniżej), to warto kupić bilet właśnie na tę strefę.

Kupując bilet musimy zdecydować też jaką strefę ZTM wybrać. Jeśli zamierzamy jeździć tylko po Poznaniu, wówczas strefa A jest tą właściwą. Podróżni ze Swarzędza mogą też rozważyć zakup biletu obejmującego strefę ZTM, w granicach której leży Swarzędz (czyli strefa B ZTM). Da to, możliwość skorzystania z alternatywy dla pociągu, jaką jest choćby autobus linii 55 obsługujący południową część miasta. Mapa strefy ZTM jest poniżej.

Biletu Bus-Tramwaj-Kolej nie można niestety kupić przez internet. Jest on dostępny w kasach na dworcach, w tym w kasie swarzędzkiego dworca. Trzeba jednak pamiętać, że bilet możemy kupić najwcześniej 7 dni przed początkiem jego ważności. Wadą jest także to, że nie można go zakupić na poznańską kartę aglomeracyjną PEKA. Bilet funkcjonuje tylko w formie papierowej.Koszty zakupu biletów najbardziej interesujących dla mieszkańców Swarzędza, czyli w kolejowej strefie B to:

  • dla strefy A obsługiwanej przez ZTM – 169 zł (bilet normalny, są też bilety ulgowe 49% i 51%)
  • dla stref A i B obsługiwanych przez ZTM – 186 zł (również są bilety ulgowe)

Tanio nie jest, ale warto pamiętać, że sam bilet miesięczny na połączenie kolejowe, to wydatek rzędu 139 zł (bilet normalny). Sieciówka poznańska na strefę A (przy zakupie normalnego biletu metropolitalnego, czyli dla mieszkańców Poznania i okolic) to koszt 99 zł, a na strefę A i B cena rośnie do 123 zł. Zatem w najtańszym wariancie możemy zaoszczędzić nawet 99 zł! Przy comiesięcznych wydatkach na dojazdy do pracy lub szkoły, jest to na pewno oferta godna zainteresowania.

Więcej szczegółów na temat wspólnego biletu można znaleźć na stronie www.wspolnybilet.pl.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *