Bilety autobusowe będą droższe – radni zdecydowali

Podczas zdalnej sesji Rady Miejskiej radni podjęli decyzję – bilety autobusowe w ramach Swarzędzkiej Komunikacji Autobusowej będą droższe. Znikną też niektóre ulgi. 

O wprowadzeniu do porządku obrad Rady Miejskiej projektu uchwały dotyczącej zmian cen biletów pisaliśmy w ubiegłym tygodniu (tutaj link). W materiale nie kryliśmy, że jesteśmy zawiedzeni takimi ruchami swarzędzkich włodarzy. Liczyliśmy na nieco wrażliwości i empatii ze strony naszych rajców, którzy, może nie odrzucą uchwały, ale przynajmniej ją nieco ograniczą. Na nic zdał się nasz apel. Dzisiaj Rada, w 21-osobowym składzie opowiedziała się za przyjęciem uchwały. 18 głosów było za, 3 radnych się wstrzymało (Przemysław Garsztka, Anna Tomicka, Joanna Wojtysiak-Tierling). Podczas tego samego posiedzenia radni uchwalili również zwolnienia z podatku dla przedsiębiorców.

Choć uznajemy po części potrzebę i konieczność podniesienia cen biletów (rzeczywiście długo ceny pozostawały na stałym poziomie), to jednak nie jest na to dobry moment. Wielu mieszkańców straciło lub w najbliższym czasie straci zatrudnienie (choćby zakłady Volkswagena, które planują zwolnić 200 osób w połowie maja). Do tego dochodzi kwestia stosunku jakości do ceny (bilet na autobus będzie droższy od biletu kolejowego do Poznania, a podróż pociągiem jest zdecydowanie bardziej komfortowa), a także problem likwidacji ulg dla dojeżdżających autobusem na dworzec PKP (lub z dworca).

Zatem z jednej strony promujemy komunikację zbiorową plakatami, a z drugiej zniechęcamy do niej cenami. Jeszcze dochodzi jeden element – jakie skutki przyniesie pandemia i jak zmienią się nawyki korzystania z komunikacji po pandemii, tego nikt nie wie. Już teraz widać ogromny przechył w stronę komunikacji indywidualnej, co wcale nie dziwi (samochody, rowery). I można podejrzewać, że ten wzór zachowania się mocno utrwali.

Przypomnijmy, maksymalne ceny biletów autobusowych mają wynosić:

6 zł za bilet jednorazowy (obecnie jest to 5 zł, za bilet jednorazowy w strefie II)
110 zł za bilet okresowy (dzisiaj najdroższy jest bilet 30 dniowy na okaziciela – 96 zł).

Zmiany wejdą w życie od 1 lipca 2020 r.

Treść uchwały można znaleźć pod TYM linkiem, a protokół z głosowania jest dostępny TUTAJ.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *