7 luty – Dzień Bezpiecznego Internetu

„Nie klikajcie gdzie popadnie”

Na Dzień Bezpiecznego Internetu, który w tym roku przypada 7 lutego, eksperci DataCenter Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego mają parę rad. Skorzystanie z nich da nam większe szanse na spokojne przebywanie w wirtualnym świecie, gdzie zagrożenia dla nas i naszych dzieci są całkiem realne.

Dzień Bezpiecznego Internetu jest jednym z ciekawszych świąt w naszych kalendarzach. Obchodzony jest w całej Europie w pierwszej połowie lutego z inicjatywy Komisji Europejskiej. Ma  zwrócić uwagę na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Ale współcześnie zagrożeń jest tak wiele, że nawet dorośli powinni edukować się w tej kwestii.

„Jeszcze 10 lat temu wirusy komputerowe miały głównie charakter destrukcyjny, czyli po prostu uszkadzały nasz sprzęt, czasem nawet fizycznie. Na nasze dyski trafiały przede wszystkim z nośników, z których dane wgrywaliśmy do naszych komputerów. Współczesne wirusy nic nie uszkadzają. Po prostu chowają się głęboko
w zasobach naszych smartfonów, tabletów, laptopów i komputerów stacjonarnych i po cichu wykradają nasze dane. A infekujemy się zazwyczaj przez Internet. Najprostszą więc radą jest: nie klikać gdzie popadnie. Każdy link w niespodziewanym mailu czy udostępniony na mediach społecznościowych, wyskakujące okienko reklamowe, każdy nieprzeczytany do końca komunikat na www, to wszystko powinno być dla nas podejrzane”
– mówi Tomasz Łukaszewicz, szef Data Center Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Jak się okazuje najwięcej wirusów jest na stronach oferujących darmowe treści pornograficzne
i plotkarskie. Dziwne adresy oraz nieznane nam serwisy często zawierają wirusowe oprogramowanie, które tylko czeka na ten jeden klik.

„Wirusy kradną nam wszystko to co potencjalnie cenne. Od zdjęć i filmów, przez hasła do mediów społecznościowych czy kont bankowych przez historię przeglądanych stron. Straty z wirusowego ataku mogą więc być zarówno moralne jak i finansowe” – podkreśla Łukasz Walicki z Data Center Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Wspomniane klikanie, choćby w linki na nieznanych plotkarskich serwisach, mogą nie tylko doprowadzić do zainfekowania naszego komputera, ale również sprawić, że stracimy kontrolę nad własnymi kontami, na które jesteśmy akurat zalogowani. Tu najczęściej problem dotyczy mediów społecznościowych. Co roku specjaliści branży IT podkreślają również, że powinniśmy pilnować swoich haseł, zmieniać je często na takie nieoczywiste (odpada słynna data urodzenia lub liczby typu: 12345). Powinniśmy także używać programów antywirusowych, ale przede wszystkim… nie klikać gdzie podobanie .