Zniszczono drzewa na os. Działyńskiego

Swarzędz: wzdłuż ścieżki na os. Działyńskiego są zniszczone drzewa.

Swarzędz należy do grona miast o największej gęstości zaludnienia w Polsce. Swarzędz jest, uwaga, na czwartym miejscu pod względem gęstości zaludnienia w kraju! Na kilometr kwadratowy przypadają tu 3724 osoby! Dlatego tak ważna jest dbałość o zieleń, o tereny rekreacyjne w naszym mieście. Jednak spacer ścieżką na tyłach os. Działyńskiego w Swarzędzu mógł co wrażliwszych przyprawić o zawał serca. Drzewa umilające spacery i dające cień latem zostały zmasakrowane. Poobcinane gałęzie, brutalnie pozostawione niemal same pnie przywodzi na myśl jakiś niespotykany, marsjański wręcz krajobraz (tak, tak, wiem, na Marsie nie ma drzew, ale na wzdłuż ścieżki teraz wygląda tak jakby ich też nie było). Jak się okazuje, drastyczne cięcia stanowią działanie o charakterze ochronnym i mają być wyrazem dbałości o zieleń.

Ponieważ trudno nam zrozumieć takie działania, o komentarz poprosiliśmy specjalistę, dr inż. Michała Krzyżaniaka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

Takie działanie nazywa się ogławianiem drzew i jest jednym z podstawowych błędów, które można popełnić podczas pielęgnacji drzew. Niestety takie cięcie, poprzez zadanie wielu ran w tym samym czasie, powoduje osłabienie drzew i ich szybsze obumieranie. Jest również nieskuteczne, bo efektem takiego cięcia jest dążenie rośliny do jak najszybszej odbudowy korony – powstaje wtedy wiele nowych pędów, które mogą się łatwo odłamywać.

A zatem niewiele w tym działaniu było troski o drzewa. Niewiele też troski o mieszkańców, niestety.

drzewa działyńskiego swarzędz

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

3 thoughts on “Zniszczono drzewa na os. Działyńskiego

 • 24 kwietnia 2020 at 12:11
  Permalink

  SKANDAL jakis rok temu działyńskiego bylo osiedlem z klimatem niska zabudowa domków oraz zieleń pozwalały na spokojny wypoczynek i spacerowanie a teraz wycinka na wycince Swarzędz umiera kazdy m kwadratowy jest sprzedawany deweloperom i to wszystko tylko dla pieniędzy a w tym wszystkim najgorsze jest to ze ze wycinane sa zdrowe i silne drzewa
  I nikt nic z tym nie robi naprawdę przykry widok. Po Swarzędzu juz naprawdę nie ma gdzie isc na spacer masowa wycinka drzew hałas od samochodów budowa za budowa to coraz gorsze powietrze przez spaliny i palenie w czym sie da . Szkoda ze władza robi piękne zdjecia w gazecie pieknie mówi ale nic nie robi wiecej by Swarzędz stal sie miejscem gdzie naprawdę warto zamieszkać

  Reply
 • 16 marca 2020 at 09:16
  Permalink

  Przecież właśnie o to chodzi żeby drzewa obumarły!Po co męczyć się z pozwoleniami.Same padną i już nowe miejsca do wybetonowania lub jakieś śmieszne małe krzaczki do posadzenia które mają zastąpić zieleń.

  Reply
 • 16 marca 2020 at 09:13
  Permalink

  W Swarzędzu nie widzę troski o zieleń.Władze myślą tylko o tym żeby znajomemu/wszyscy wiedzą o kogo chodzi/ zapewnić front robót i wszystko skrupulatnie wybetonować.Gospodarka zielenią prowadzona jest przez szaleńca który o niczym nie ma zielonego pojęcia.Nasi władcy z pewnością latem nie muszą liczyć na żadne ścieżki bo siedzą sobie w swoich ogrodach.O tym,że powinni myśleć o tych co ich wybrali zapomnieli.Hasło „dobrze trafiłeś”przyprawia mnie o płacz.O tym jak tutaj traktuje się przyrodę powinni wiedzieć chętni do zamieszkania.Latem ogłuszające samoloty,prażące słońce i brak miejsc do schronienia.Władze żyją w jakiejś innej rzeczywistości.Cały świat krzyczy o ochronie zieleni ale nasz burmistrz swoje.Kto dbał oświeżo posadzone drzewa?!Większość obumarła.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *