Zmarł Aleksander Gołębiowski

Zmarł Aleksander Gołębiowski. Z ogromnym żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Aleksandra Gołębiowskiego.

Pan Aleksander Gołębiowski to jeden z założycieli legendarnego kabaretu TEY. Ponadto od wielu lat mieszkaniec Swarzędza.

Redakcja portalu swarzedz24.pl oraz miesięcznika Informator Swarzędzki pragnie złożyć Rodzinie oraz Najbliższym wyrazy głębokiego współczucia. Wraz z Wami stratę poniosła cała społeczność swarzędzka. 

20 kwietnia 2018 roku w Sali Konferencyjnej Ośrodka Kultury w Swarzędzu odbył się benefis 50 lat pracy scenicznej Aleksandra Gołębiowskiego. Fotorelację z tego wydarzenia opisaliśmy na portalu – można ją zobaczyć klikając w ten link, a także materiał z późniejszego występu (tutaj).

Kabaret TEY

Kabaret TEY został założony w 1970 roku na bazie wcześniejszej grupy Klops, która działała w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Pierwszy występ TEY-a odbył się 17 września 1970 roku w sali przy ul. Masztalarskiej w Poznaniu, jednak to kamienica na rogu Starego Rynku i ul. Woźnej stała się prawdziwym domem dla TEY-a. Miejsce to było znane sympatykom kabaretu w całej Polsce – podobnie jak Krzysztof Jaślar, Zenon Laskowik, Aleksander Gołębiowski, a w latach późniejszych także Janusz Rewiński, Rudi Schuberth, Bohdan Smoleń i wielu innych artystów związanych z Estradą Poznańską, a jednocześnie z kabaretem TEY.

Momentem przełomowym dla działalności kabaretu stał się rok 1973, kiedy TEY zdobył opolską Złotą Szpilkę oraz nagrodę Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w kategorii najlepszy kabaret. Przez lata artyści bawili publiczność zabawnymi skeczami odnoszącymi się do życia politycznego i społecznego w ówczesnej Polsce. Byli popularni nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami, a kamienica przy ul. Woźnej w Poznaniu stała się miejscem wręcz kultowym, odwiedzanym równie chętnie jak Stary Rynek i podziwianym nie mniej niż koziołki na ratuszowej wieży. Kabaret TEY działał do roku 1988.

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.