Zaproszenie na promocję książki Antoniego Kobzy

Nakładem Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu ukazała się monografia „Antoniego Kobzy „Dzieje wsi okolic Swarzędza. Szkice i materiały do historii Powiatu Poznańskiego”. Ta licząca ponad 600 stron publikacja jest efektem sześcioletniej pracy autora i zawiera szkice, przyczynki i materiały z historii wsi i przysiółków otaczających Swarzędz. Autor skromnie zauważa , że publikacja nie jest monografią. Jest jednak jedynym wydawnictwem zbierającym informacje, których w innych publikacjach nie znajdziemy.
Opracowanie zawiera szkice monograficzne miejscowości z okolic Swarzędza. Przedstawiono Barcinek, Bogucin, Dębogórę, Garby, Gortatowo, Gruszczyn, Janikowo, Jasin, Karłowice, Ludwikowo, Milno, Katarzynki, Kobylnicę, Kowalskie, Kruszewnię, Łowęcin, Mechowo, Nową Wieś, Nowy Dwór, Paczkowo, Puszczykowo Zaborze, Rabowice, Sarbinowo, Sikierki, Skorzęcin i Sokolniki Gwiazdowskie. Nie wszystkie opisane w publikacji miejscowości znajdują się obecnie w granicach gminy Swarzędz. Wszystkie posiadały jednak w swoim czasie wyraźne związki i powiązania społeczne, gospodarcze, kulturalne lub administracyjne ze Swarzędzem. Dlatego też przedstawione zostały w tej publikacji.
Każdej miejscowości poświęcony został oddzielny rozdział zawierający informacje o jej położeniu, wzmiankach, właścicielach i mieszkańcach oraz najważniejszych wydarzeniach w historii. Na uwagę zasługuje olbrzymia praca jaką włożył autor w przejrzenie i zapoznanie się z materiałami archiwalnymi i istniejącymi publikacjami. Podziw budzi obszerna bibliografia będąca dowodem benedyktyńskiej wręcz pracy autora. Warto zwrócić uwagę, że autor na końcu każdego rozdziału nie zapomniał o podziękowaniach dla osób, które udzielały mu dodatkowych, uzupełniających informacji o opisywanej miejscowości.
Cenną częścią publikacji jest zamieszczony bogaty materiał ikonograficzny. Szkoda tylko, że nie udało się zmieścić wkładki z kilkunastoma chociażby fotografiami kolorowymi.
We wtorek 31 lipca o godz.18.00 w Bibliotece Publicznej na Os. Czwartaków 1 odbędzie się prezentacja i promocja książki. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych historią Swarzędza i okolic.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *