Zapraszamy na „Rytmy Marcina” w Poznaniu
Rytmy Marcina 2016
1.10. g. 17-23 / ulica Św. Marcin
wstęp na koncerty i warsztaty: wolny; seans kinowy: 1 zł
Ulicę Święty Marcin na co dzień wypełniają rozmaite dźwięki: stukanie obcasów, dzwonki tramwajów, odgłosy rozmów. Słychać też ciszę, królującą często na parterach, w pustych lokalach, uruchamiających wyobraźnię. 1 października, w Międzynarodowy Dzień Muzyki, wsłuchamy się w głos tej ulicy, poznając jej historię, śniąc o przyszłości, chcąc zrozumieć współczesność. Podczas koncertów i muzycznych spotkań na ulicy, chodnikach, w podwórzach i gmachach, będziemy mieli okazję podróżować pomiędzy różnymi muzycznymi światami. W kościele św. Marcina zanurzymy się w dawnej tradycji, w geometrycznym środku miasta ogarnie nas swing, późnym wieczorem ożyją Pegazy. Spacer po ulicy Św. Marcin będzie też okazją do odkrycia dźwiękowej tajemnicy sprzed kilkudziesięciu lat, zakopanej u podnóża Alf.
Skowroneczki w geometrycznym środku miasta ‒ koncert
g. 17-17.30 narożnik ul. Św. Marcin i ul. Gwarnej
Chór dziewczęcy Skowroneczki, koncertujący najczęściej w Zamku, wychodzi na ulicę Św. Marcin i zaprasza do geometrycznego środka Poznania! Skoczne utwory z repertuaru chóru będą tym razem współgrać z dźwiękami miasta, dzwonkami tramwajów i krokami przechodniów.
Warsztaty DJskie z Republiką Rytmu
g. 17-18 pod Alfami
Uczestnicy warsztatów, poznają w jaki sposób działają gramofon, mikser czy kontroler Midi, podczas pracy profesjonalnych DJów. Zapoznają się również z systemem Serato Scratch Live oraz tajnikami miksowania utworów. Dla chętnych nauka różnych technik turntablism’u: beat juggling, drumming, itp..
Muzyczne zwiedzanie ulicy Święty Marcin
g. 17-18 początek spaceru: kościół pw. św. Marcina
prowadzenie: dr Katarzyna Błażejewska
Ulica Św. Marcin od czasów swojego powstania związana jest z muzyką. To tutaj już
w średniowieczu rozbrzmiewały dźwięki pieśni sakralnych, a wraz z rozwojem ulicy ulokowały się przy niej inne ważne muzycznie miejsca: Dom Ewangelicki, Aula Akademii Królewskiej, Akademia Muzyczna czy Filharmonia. Muzyczne tajemnice kryje też wiele kamienic, zaułków i dziedzińców.
Bajko-granie ‒ warsztaty dla dzieci w wieku 3-6 lat i ich opiekunów
g. 17-18.30 ul. Święty Marcin 37 (w podwórzu)
Zapraszamy wszystkich Małych Artystów i Wielbicieli Książek na wyjątkowe warsztaty, podczas których zbadamy, w jaki sposób słowo łączy się z obrazem i dźwiękiem. Będziemy czytać, rozmawiać, malować i ruszać się! Potańczy z nami Pani Mysia, a oprawą muzyczną zajmą się muzycy z zespołu Trzy po Trzy i ich przyjaciele. To oni wprowadzą nas w świat dźwięków za pomocą profesjonalnych ćwiczeń muzycznych. Tak przygotowani ruszymy przez podwórko, wystukując Rytmy Marcina.
Na warsztaty zaprasza Fundacja Jak Malowana. Zachęcamy do punktualnego przybycia.
Publiczne Sceny Muzyczne ‒ wspólne muzykowanie
g. 17-19 ul. Św. Marcin 57
Muzyka improwizowana, nauka aranżacji muzycznych, wspólny śpiew znanych piosenek – to propozycja otwartej sesji muzycznej, do której włączyć może się każdy bez względu na swoje doświadczenia muzyczne. Do udziału w grze zapraszać będą muzycy oraz terapeuci prowadzący sesję z osobami z niepełnosprawnościami i chętnymi do gry przechodniami. Swobodne podejście do muzykowania i szeroki wybór instrumentów pozwolą uczestnikom odnaleźć swoją rolę we wspólnie tworzonym muzycznym zespole. Spotkanie ma charakter otwarty.
Nasłuch z Państwa Środka ‒ interwencja artystyczna
g. 17-20.30 pod Alfami
Nie wszyscy wiedzą, że pod budynkami Alfy, powstałymi pod koniec lat 60., istnieje zapomniana sieć tuneli. Sieć jest bardzo rozbudowana i zawiera szereg nierozpoznanych instalacji. Próbę podłączenia się do sieci podejmą Kuba Kapral i Hubert Wińczyk. Dzięki specjalnie skonstruowanej antenie głębinowej będą przeprowadzać bezpośrednią transmisję nasłuchową z Państwa Środka.
Przejście muzyczne ‒ interwencja artystyczna
g. 18-18.15 przejście dla pieszych pomiędzy ulicą Kantaka i Garncarską
prowadzenie: Jerzy Fryderyk Wojciechowski
Święty Marcin nie jeździł na zebrze, mimo to jedna więcej pojawiła się w Poznaniu. Warto uczcić to zacną fugą. Dzięki tej formie muzycznej staniemy się, choć na chwilę, zebrami wprost z sawanny. Warto mieć ze sobą nogi, ręce, wargi, język i nieograniczoną wyobraźnię.
Potańcówka z Seniorami za Gramofonami
g. 18-21 pod Alfami
W rolę DJów ‒ prezenterów muzycznych wcielą się uczestnicy projektu „Dziadek do gramofonu”. Za pomocą płyt winylowych, gramofonów, kontrolerów i mikserów DJskich przeniosą nas w czasy przebojów nie tylko ze swojej młodości.
Projekt „Dziadek do gramofonu” jest współfinansowany przez Urząd Miasta Poznania oraz Republikę Rytmu.
Potańcówka ze Swing Craze
g. 18.30-21 narożnik ul. Św. Marcin i ul. Gwarnej
Chodnik na narożniku ul. Św. Marcin i Gwarnej na ten wieczór przerodzi się w taneczny parkiet, rodem z Nowego Jorku lat 30. i 40. Tańczyć będziemy charlestona, authentic jazz i lindy hop. Podstawowych kroków nauczą nas członkowie grupy Swing Craze.
Wieczorynka ‒ koncert
g. 19-19.30 Kawiarnia Kociak, ul. Św. Marcin 28
Gdy skończy się dzień, usiądźmy razem i posłuchajmy wieczornych opowieści! Bajkowa melodia ukołysze nas do snu, czasem też pobudzi do wspólnego muzykowania. Wśród bajek opowiadanych na dobranoc królować będą wiersze Jan Brzechwy i Janiny Porazińskiej.
Występują: Maria Antkowiak – sopran, Małgorzata Koperska– wibrafon
Smyczki w Akademii ‒ koncert
g. 19-20 Akademia Muzyczna, Aula Nova
Koncert w wykonaniu Celiny Kotz, Anny Maleszy i Amelii Maszońskiej – studentek Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, zakwalifikowanych do XV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Prezentacja wysoce zróżnicowanego programu konkursowego, w wykonaniu artystek należących do grupy najlepszych skrzypków w Polsce, pozwoli na przeżycie niezapomnianych chwil. Towarzyszyć im będą równie znakomici pianiści – kameraliści.
Zakorzenieni w historii ‒ koncert
g. 19.30-20.30 Kościół św. Marcina
Koncert Sołackiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Marianny Majchrzak uświetni 500-lecie kościoła św. Marcina w Poznaniu. Muzyka chóralna a cappella wystąpi jako „arka przymierza między dawnymi i młodszymi laty”.
W historię kościoła wprowadzi Maciej Szymaniak
Koncert Deer Daniel
g. 20-21 podwórze przy ul. Św. Marcin 61
Deer Daniel to nowy, poznański projekt z pogranicza folku i melodyjnego indie. Skwery, podwórka to zapomniane miejsca, w których można było ich usłyszeć tego lata. Główną inspirację czerpią z lasów, puszczy i islandzkich brzmień.
Na skrzydłach Pegazów ‒ spektakl
g. 21-21.30 ul. Św. Marcin, przy Pegazach
Pegazy biegnące wzdłuż ul. Św. Marcin umieścił w przestrzeni ulicy Piotr Tetlak razem ze swoją formacją, Teatrem Asocjacja 2006. Autorzy instalacji zapraszają na muzyczną podróż
z zespołem Trio Targanescu ‒ twórcami muzyki teatralnej w wielu polskich i międzynarodowych projektach. Tego dnia członkowie obydwu grup po raz kolejny wspólnie wystąpią w przestrzeni ulicy Święty Marcin.
Wariacja na wiolonczelę solo, reż. Aleksandra Rek, Polska 2015, 34′ ‒ seans filmowy
g. 21.30-22.15 Sala Kinowa
bilety: 1zł, do nabycia w kasie CK ZAMEK do g. 21
Opowieść o wybitnym wiolonczeliście, Dominiku Połońskim, którego lewa ręka została sparaliżowana z powodu choroby. Nie jest w stanie grać na klasycznej wiolonczeli, stara się jednak kontynuować karierę muzyczną dzięki specjalnie zmodyfikowanemu instrumentowi. Po długiej rehabilitacji i wbrew wszelkim diagnozom, powraca na estradę, prezentując specjalnie napisane kompozycje współczesne.
Karaoke
g. 21.30-24 Nowa Czytelnia, ul. Św. Marcin 69
Na zakończenie Rytmów Marcina zapraszamy do samodzielnego śpiewania! W nastrojowym, ceglanym wnętrzu Nowej Czytelni będzie też okazja do spotkania z przyjaciółmi i posilenia się.