Zagrajmy razem w brydża! 5 listopada 2022 turniej w Swarzędzu

Już nie tylko seniorzy z gminy Swarzędz grają regularnie w brydża sportowego – zagrajmy razem w brydża!

Do aktywnych w zakresie uprawiania tej dyscypliny sportowej dołączyli uczniowie szkół podstawowych i średnich. Wszystko zaczęło się w zeszłym roku w SP w Kobylnicy oraz SP nr 4 w Swarzędzu. Realizujemy program Sport Wszystkich Dzieci finansowany centralnie za pośrednictwem Polskiego Związku Brydża Sportowego. Jesteśmy licencjonowanymi instruktorami, swoją przygodę z brydżem zaczęliśmy w Szkole Brydża Pawła i Piotra Jassemów. Po kilku latach postanowiliśmy naszą pasją zarazić dzieci i młodzież z naszej gminy. W tym roku frekwencja dopisała szczególnie. Prowadzimy bezpłatne zajęcia w SP nr 4, SP w Kobylnicy, SP nr 2 oraz Szkołach Dwujęzycznych EKOS. Chcielibyśmy podziękować dyrekcji tych szkól, bo współpraca układa nam się naprawdę dobrze.

Brydż sportowy to najszlachetniejsza z gier karcianych. Doskonale rozwija pamięć, koncentrację, logiczne i strategiczne myślenie, komunikację i współpracę oraz podejmowanie decyzji na podstawie oceny szansy zdarzeń. To z pewnością polska specjalność zważywszy na ilość sukcesów polskich brydżystów w mistrzostwach świata i Europy. Warto też wspomnieć o towarzyskich aspektach tej gry, które wydają się szczególnie ważne w dobie zamykania się na kontakty międzyludzkie w wirtualnym  świecie.

Na zajęciach po prostu gramy, zgodnie z zasadą stopniowania trudności: najpierw w wista, potem w minibrydża, czyli brydża z pominięciem licytacji, która dzieciom stwarza najwięcej problemu. Tej dopiero nauczymy się na obozie, który planujemy w czasie ferii zimowych. Najwięcej motywacji do nauki daje udział w zawodach. W październiku  tego roku nasza najbardziej zaawansowana para w osobach Oli Boruckiej i Franka Chmiela z SP w Kobylnicy zajęła 11 miejsce na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików Strefy Północno-Zachodniej (Województwa Pomorskie, Zachodniopomorskie, Kujawsko-Pomorskie i Wielkopolskie) w Wądzyniu. Było to najwyższe miejsce zajęte przez Wielkopolan. Dla początkujących organizujemy zawody lokalne przynajmniej raz na miesiąc. Pierwszy turniej odbył się 1 października w Poznaniu. Wygrali go Olaf Lach  w parze z  Marcinem Ławniczakiem oraz Adam Rozmiarek i Konrad Lis ze Szkół Dwujęzycznych EKOS.

5 listopada odbędzie się drugi turniej, tym razem w Swarzędzu – w sali konferencyjnej placówki handlowej Inter Cars, przy ul. Cieszkowskiego 90. Do startujących dołączy najliczniejsza grupa ćwiczeniowa – z SP nr 2. Wyróżnienia rozdamy w dwóch kategoriach wiekowych: dla uczniów kl IV-VI oraz uczniów VII-VIII SP i I LO. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Już dziś sygnalizujemy też trzeci turniej – Brydżowe Mistrzostwa Powiatu Poznańskiego Młodzieży Szkół Podstawowych i Średnich, które odbędą się 10.12.2022 roku w Tarnowie Podgórnym z finansowym wsparciem Starostwa Powiatowego.

W tym miejscu warto wspomnieć, że nasze działania są elementem większego kompleksowego programu szkoleń Wielkopolskiego Związku Brydża Sportowego dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wszystkie szczegóły można odnaleźć na stronie www.gramwbrydza.pl.

Elżbieta i Ryszard Paluczkowie

Więcej aktualności z gminy Swarzędz i okolic znajdziecie TUTAJ.

Zagrajmy razem w brydża
Zagrajmy razem w brydża! 5 listopada 2022 turniej w Swarzędzu
Zagrajmy razem w brydża! 5 listopada 2022 turniej w Swarzędzu
Zagrajmy razem w brydża! 5 listopada 2022 turniej w Swarzędzu
Zagrajmy razem w brydża
Zagrajmy razem w brydża! 5 listopada 2022 turniej w Swarzędzu

Adam Choryński

Redaktor naczelny i wydawca Informatora Swarzędzkiego i portalu swarzedz24.pl, swarzędzanin od urodzenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *