XVII Światowy Przegląd Folkloru „Integracje”
W dniach 12-21.08 odbędzie się XVII Światowy Przegląd Folkloru „Integracje” . Celem projektu jest popularyzowanie wśród mieszkańców Poznania kultury różnych narodów, mniejszości etnicznych i narodowych. Co roku festiwal odwiedzają zespoły z różnych zakątków świata. W tym roku na Przegląd przyjadą goście z Meksyku, Indii, Turcji, Chin, Rosji, Ukrainy i Polski. W programie przewidziane są również koncerty (w Poznaniu i miastach partnerskich : we Wrześni, Swarzędzu czy Lesznie).
13 sierpnia w Swarzędzu wystąpią:
CHINY – Grupa „Beijing JOY Dance”
Zespół Beijing Joy Dance został założony w 1998 roku. Kierownikiem zespołu jest Pani Joy Song, sławna tancerka, pedagog i choreograf. Grupa zrzesza ponad 50 tancerzy. Zespół tworzą amatorzy-nauczyciele, lekarze, inżynierowie i studenci pochodzący z różnych miast. Grupa ma w swoim repertuarze tańce czterech narodowości zamieszkujących tereny Chin: Han, Yi, mongolskiej oraz koreańskiej.
W ostatnich latach zespół brał udział w telewizyjnych programach rozrywkowych w pekińskich i ogólnokrajowych stacjach. Koncertowali na wielu europejskich festiwalach m. in. we Włoszech, Portugalii i Polsce w Katowicach.
INDIE – Międzynarodowy Klub Ludowej Sztuki Rytmu
Zespół ten wykonuje tańce z ludowe z regionu Pendżabu.
Bhangry to energetyczny taniec związany z dojrzewaniem roślin uprawnych, wykonywany przez mieszkańców terenów wiejskich. Taniec ukazuje siłę i witalność ludzi, opowiada o ich życiu na wsi. Był tańczony w oczekiwaniu na zarobek po obfitych plonach. Stąd tańce szybko rozprzestrzeniły się, stając się w końcu częścią wesel, imprez sylwestrowych i innych ważnych okazji. Muzyka wykonywana jest głównie na instrumencie zwanym Dhol, z towarzyszeniem jednostrunowego Iktar (Iktara), Tumbi oraz instrumentu o nazwie Chimta.
Giddha to słynny taniec ludowy kobiet w Pendżabie. Jest równie energetyczny jak bhangra, ukazuje elegancję hinduskich kobiet. Giddha jest bardzo trudnym tańcem ludowym, polega na szybkim poruszaniu stopami przy częstej zmianie tempa.
MEKSYK – Zespół Tańca „Tierra Mestiza”
Grupa Tierra Mestiza powstała w październiku 2000 roku za sprawą obecnej kierowniczki Pani Caroliny Ordaz Ortiza. Ciężka praca tancerzy i kierownictwa zespołu zaowocowała bogatym i zróżnicowanym repertuarem łączącym meksykańską ekspresję, mity religijne i sceny z życia codziennego. Program Tierra Mestiza jest bogatą i zróżnicowaną próbą prezentacji tańców z wielu regionów Meksyku w tym Veracruz, Jalisco, Nayarit, Huasteco i Guerrero.
Tierra Mestiza ma za sobą liczne podróże. Odwiedzili cztery kontynenty, biorąc udział w festiwalach w Hiszpanii, Portugalii, Grecji, Włoszech, Algierii, Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i USA.
ROSJA – Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Kozacy Azowscy”
Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Kozacy Azowscy” z regionu Rostowa to jedna z najlepszych grup twórczych w Rosji. Istnieje od 1954 roku. W sercu działalności artystycznej zespołu są tańce i pieśni rzeki Don. Kozacy to mieszkańcy pogranicza, co wyjaśnia ich status społeczny i sposób życia. Są nieograniczeni, czarujący, a jednocześnie obciążeni duchem romantyzmu i adrenaliny. W repertuarze zespołu znajduje się ponad 15 tańców oraz wiele dynamicznych i lirycznych piosenek kozackich.
Dzięki dużej aktywności koncertowej i wysokiej jakości wykonania, zespół wielokrotnie został laureatem wielu krajowych festiwali. Grupa brała udział w tworzeniu muzycznych i dokumentalnych filmów poświęconych obszarowi Donu. Występy zespołu są entuzjastycznie przyjmowane w największych salach koncertowych kraju i zagranicy, w tym we Francji, Hiszpanii, Czechach, Węgrzech, Polsce, Bułgarii, Portugalii, Szwajcarii, Wyspach Kanaryjskich, a nawet za Kołem Polarnym.
SERBIA – Zespół Folklorystyczny „PKB Korporacije”
Zespół Folklorystyczny 'PKB Korporacije’ powstał w 1970 roku i ma ponad 500 aktywnych członków. Składa się z dziewięciu różnych grup tanecznych, w tym szkoły tańca etnicznego dla młodzieży, zespołu oldboyów i orkiestry. W ostatnich latach zespół brał udział w wielu festiwalach w całej Europie m.in. w Portugalii, Hiszpanii, Sardynii,
Turcji, Czechach, Włoszech, Szwecji, Bułgarii, Macedonii, Niemczech, Maroko i Rosji. W swoim programie zespół ma ponad 50 różnych choreografii. Prezentuje tańce z regionów południowych (Vranje), południowo-wschodnich (Shopsko, Pirot), mniejszości etnicznej wschodniej Serbii (Valshko), tańce z rejonu Gnilane z elementami tańców z Kosowa, a także najbardziej rozpoznawalne tańce Serbii – Sumadia i Bosilegradsko Kraiste.
TURCJA – Zespół Folklorystyczny „Besik”
Zespół Folklorystyczny „Besik” został założony w 2002 roku w Kadikoy, w rejonie Yeldeğirmeni, w celu badania i prezentacji ludowych utworów muzycznych i tańców. Instruktorzy oraz podopieczni Akademii „Besik” prowadzą bezpłatne lekcje sztuki, w ten sposób edukując setki studentów.
„Besik” z powodzeniem zaprezentował się podczas wielu krajowych i międzynarodowych festiwali oraz wydarzeń. Z roku na rok, z ogromną pasją, zespół rozszerza swoją działalność oraz zachwyca publiczność. Grupa składa się z 45 tancerzy, 6 instruktorów oraz 12 muzyków. Do repertuaru zespołu wchodzą tańce z regonów, takich jak: Artvin, Anamur, Bitlis, Bodrum, Fethiye, Hakkari, Izmir, Kırklareli, Trabzon, którym towarzyszy muzyka na żywo.
Zespół Folklorystyczny „Besik” organizuje międzynarodowe muzyczne i taneczne spotkania, podczas których członkowie grupy mają okazję poznać artystów z całego świata. Ponad to każdy sezon tancerze i muzycy kończą koncertem podsumowującym działalność grupy. Członkowie zespołu do tej pory odwiedzili festiwale we Francji, Chorwacji, Polsce, Słowacji, Hiszpanii, Włoch i Węgier.
UKRAINA – Chór Zespołu Pieśni i Tańca „KOLOS”
Zespół Pieśni i Tańca „KOLOS” powstał w 1957 roku w Kijowie. Grupa składa się z ponad 120 studentów z Uniwersytetu Przyrodniczego w Kijowie. Zespół tworzą chór, balet oraz orkiestra.
Każdy koncert wykonany przez grupę to dynamiczny, energiczny pokaz, integrujący śpiew, taniec i muzyka. „Kolos” prowadzi intensywnie działalność artystyczną, nie tylko na Uniwersytecie, na Ukrainie, ale także za granicą. Od czasu powstania reprezentował ukraińską sztukę narodową na Białorusi, w Belgii, Bułgarii, Estonii, Gruzji, Niemczech, Łotwie, Litwie, Mołdowie, w Polsce, Rosji, na Słowacji i Stanach Zjednoczonych.
Repertuar chóru zespołu „Kolos” jest bogaty i atrakcyjny, składa się z różnych utworów ukraińskich z regionu gór, tradycyjnych pieśni ukraińskich, a także ludowych obrządków weselnych.
POLSKA – Zespół Folklorystyczny „Roztocze”
Zespół Folklorystyczny „Roztocze” działa od 1980 roku przy Tomaszowskim Domu Kultury w Tomaszowie Lubelskim. Kierownikiem artystycznym zespołu jest Stanisława Kowalska, natomiast kierownikiem muzycznym i akompaniatorem Zdzisław Hacia. W zespole poprzez naukę tańca i śpiewu, spędzają wolny czas dzieci i młodzież ziemi tomaszowskiej. Grupa liczy 200 członków w 8 grupach tanecznych i dwóch kapelach. Ostatnimi czasu powstała również grupa dorosłych tancerzy i prężnie działająca kapela podwórkowa.
Zespół „Roztocze” jest laureatem wielu przeglądów i festiwali folklorystycznych, zdobywcą licznych nagród i wyróżnień. Reprezentował polską kulturę za granicą w Bułgarii, Turcji, Jugosławii, Francji, Grecji, Holandii, Niemczech, Czechach, Serbii, Korei Południowej, we Włoszech, na Ukrainie, Litwie, Słowacji i w Meksyku. Zespół chętnie koncertuje zarówno na wielkich imprezach festiwalowych, jak też różnego rodzaju zabawach w szkołach, przedszkolach, zakładach pracy, na festynach, bierze chętnie udział w koncertach charytatywnych.
Repertuar zespołu to: tańce narodowe, tańce ludowe z różnych stron naszego kraju, pieśni i obrzędy ludowe.
Instruktorzy, kierujący pracą zespołu, kładą szczególny nacisk na wychowanie, rozwijanie, szanowanie polskiej kultury oraz zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycją regionu tomaszowskiego, będącą oryginalną częścią kultury Europy.
POLSKA – Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF (gospodarz)
Zespół Tańca Ludowego „Poznań” Akademii Wychowania Fizycznego istnieje już od 1982 roku. Od momentu powstania do chwili obecnej jego kierownikiem artystycznym i choreografem jest Dariusz Majchrowicz. Od chwili założenia przez zespół przewinęły się setki entuzjastów folkloru. Obecnie liczy on 60 członków. Celem działalności i misją grupy jest podtrzymywanie zanikającego folkloru, tradycji ludowych różnych regionów Polski oraz czerpania ogromnej przyjemności i satysfakcji z tych działań. Czasie swojej 35-letniej działalności zespół zaprezentował się na scenie w Finlandii, Portugalii, Algierii, Meksyku, na Wyspach Kanaryjskich i wielu innych. Integralną częścią zespołu jest również kapela akompaniująca tancerzom na skrzypcach, kontrabasie, klarnecie, trąbce, akordeonie, cymbałach rzeszowskich i basach góralskich.
Tancerze potrafią zaprezentować się we wszystkich polskich tańcach narodowych, repertuar zespołu obejmuje także znajomości tańców z 16 regionów: m.in. tańce rzeszowskie, wielkopolskie, lubelskie, opoczyńskie, łowickie czy kurpiowskie. Poza tym członkowie zespołu mogą pochwalić się znajomością tańców regionów góralskich. Choreografie z okolic Beskidów, Pienin, Spisza czy Nowego Sącza oraz przepiękne pieśni góralskie wykonywane przez artystów zespołu „Poznań”, zachwycają i oczarowują publiczność. Szczególnie ważnym elementem, który dodatkowo uatrakcyjnia występy tancerzy są wielobarwne stroje ludowe. Zespół Tańca Ludowego „Poznań” posiada około 300 kostiumów z najróżniejszych polskich regionów.
Zespół Tańca Ludowego „Poznań” AWF od siedemnastu lat jest gospodarzem Światowego Przeglądu Folkloru „Integracje”, co roku w sierpniu zapraszając do Wielkopolski zespoły ludowe z całego świata.