Wystawa pamiątek swarzędzkich
Na Wystawie zgromadzono i pokazano różnorodne pamiątki związane z ziemią swarzędzką świadczące o bogatej przeszłości naszej małej ojczyzny. Pokazane są skamieliny sprzed 135 – 75 milionów lat (okres kredy w dziejach Ziemi) oraz sfosylizowane fragmenty szkieletu tura i innych zwierząt, znalezione na terenie gminy Swarzędz liczące po ok. 2 tys. lat. Zważywszy odległe czasy z których pochodzą, zgromadzono stosunkowo dużo pamiątek pradziejowych i pochodzących z okresu wczesnego oraz późnego średniowiecza: gliniane przęśliki i grzęzidła (obciążniki do rybackich sieci), toporki kamienne, fragmenty naczyń glinianych oraz całe garnki. Na wystawie jest też akcent przypominający wielokulturowość dawnego Swarzędza: fragmenty macew i żydowskie naczynia rytualne (kubki „kidesz”). Najbogatszy jednak jest zbiór pamiątek związany z rzemiosłem stolarskim rozwijającym się w Swarzędzu od drugiej połowy XIX w. Zadziwia różnorodność strugów, wiertarek ręcznych, znaczników, świdrów i ścisków.
Większość prezentowanych narzędzi powstała w XX wieku, ale są także z wieku XIX. Niektóre zostały wykonane samodzielnie przez rzemieślników i są one świadectwem ich pomysłowości. Na wystawie wyeksponowano również katalogi z targów meblarskich w Swarzędzu, zdjęcia, dyplomy mistrzowskie i czeladnicze, przypomniano także fabrykę krzeseł Antoniego Tabaki. Osobno zgrupowano eksponaty przypominające udział swarzędzan w powstaniu wielkopolskim 1918-1919 z repliką sztandaru i czapką powstańca. Sporą grupę pamiątek stanowią sprzęty domowe, których funkcje idą z wolna w niepamięć i są to: tarki, kijanki, masielnice, lodziarka, cierlica, fragmenty żarna, kołowrotek, dzieże, itp. itd.
Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia b.r. we wtorki (11.00 – 13.00), czwartki (15.00 – 18.00) i soboty (11.00 – 15.00) – z wyjątkiem Wielkiej Soboty dnia 26 marca. Organizatorzy proszą o wcześniejsze telefoniczne (, ) lub bezpośrednie zgłaszanie zorganizowanych grup wycieczkowych.