WKRĘĆ SIĘ w folklor! – Światowy Przegląd Folkloru INTEGRACJE

To już XIX edycja Światowego Przeglądu Folkloru INTEGRACJE będzie zaskakiwać wielkopolską publiczność. Koncert finałowy odbędzie się w Swarzędzu. Festiwal trwać będzie 9 dni od 10 do 18.08.2019 r.

W imprezie weźmie udział 6 grup: z Kolumbii, Indii, Węgier, Bułgarii, Gruzji i Polski. Przegląd rozpocznie się w sobotę, 10 sierpnia koncertem w Nowym Tomyślu, następnie przeniesie się do Grodziska Wielkopolskiego. Poznańska „Biesiada Ludowa” w Parku Wilsona oraz kolorowy korowód ulicą Półwiejską odbędą się w poniedziałek, 12 sierpnia. Przez cały festiwalowy tydzień artyści odwiedzą także Leszno, Wronki, Damasławek, Wrześnię oraz Luboń. Całość zakończy się koncertem finałowym w Swarzędzu przy pływalni 18 sierpnia o 21:00. Poza tym czekają nas wieczory narodowe oraz turniej sportów tradycyjnych – jednym słowem, moc ludowych atrakcji.

W tym roku organizatorzy zwrócili uwagę na patrona roku 2019, którym jest Stanisław Moniuszko. Jego postać łączy z folklorem, więc jednocześnie z Światowym Przeglądem Folkloru INTEGRACJE. Inspiracją tegorocznego hasła była pieśń „Prząśniczka”, której refren zna wielu z nas: „Kręć się, kręć wrzeciono…”. Wkręć się, kręć – obroty to szczególny element polskich tańców ludowych, ale nie tylko. Można je dostrzec w tanecznych widowiskach z różnych części świata.

Organizatorzy starają się, by festiwalowe koncerty były niesamowitym przeżyciem dla publiczności i uczestników. Podczas koncertu finałowego prezentowane są najlepsze punkty programu zespołów, a do jego organizacji buduje się kilka scen, wykorzystuje kilkadziesiąt reflektorów oraz ponad sto mikrofonów. – Na miejsce koncertu wybieramy co roku inne miejsce, które stanowi urokliwe tło do spektaklu składającego się z tańca, śpiewu i muzyki – mówi Dariusz Majchrowicz, dyrektor artystyczny festiwalu. W tym roku jest to także Swarzędz, który podczas poprzedniej edycji zbudował wspaniałą atmosferę na koncercie finałowym i jesteśmy pewni, że będzie tak też podczas tegorocznego festiwalu.

Uczestnictwo we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatne. Szczegóły na stronie www.festiwal.awf.poznan.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *